logo

porady-triki
Ze względu na właściwości diamagnetyczne prawdziwe srebro przesuwa się w dół magnetycznego zjazdu wolniej niż sztuczne srebro

Ze względu na właściwości diamagnetyczne prawdziwe srebro przesuwa się w dół magnetycznego zjazdu wolniej niż sztuczne srebro
Diamagnetyzm – zjawisko polegające na indukcji w ciele znajdującym się w zewnętrznym polu magnetycznym pola przeciwnego, osłabiającego działanie zewnętrznego pola.
Namagnesowanie diamagnetyka jest proporcjonalne do natężenia pola magnetycznego, w którym się znajduje i nie zależy od temperatury. Jest ono zawsze bardzo słabe.

Zjawisko odwrotne do diamagnetyzmu to paramagnetyzm. Należy jednak zaznaczyć, że paramagnetyzm jest zjawiskiem „odwrotnym” tylko w sensie makroskopowej obserwacji zachowania się substancji w polu magnetycznym (diamagnetyk jest wypychany z pola magn., a paramagnetyk – wciągany). Stoją za tymi zachowaniami jednak całkowicie inne zjawiska fizyczne: o diamagnetyku czytaj niżej, a w paramagnetyku porządkują się momenty magnetyczne elektronów.

Przyczyną diamagnetyzmu jest fakt, że zewnętrzne pole magnetyczne zmienia tor elektronów na orbitach (jakby indukuje w układzie prąd elektryczny), który powoduje powstanie pola magnetycznego skierowanego przeciwnie do pola zewnętrznego.

Diamagnetyzm występuje we wszystkich substancjach, ale zwykle jest maskowany przez silniejszy paramagnetyzm. Wyjątkiem są przeważnie związki chemiczne posiadające wiązania wielokrotne lub układ aromatyczny.

Diamagnetyki samorzutnie nie wykazują właściwości magnetycznych – nie są przyciągane przez magnes. Umieszczenie diamagnetyka w zewnętrznym polu magnetycznym powoduje powstanie w tym materiale pola magnetycznego skierowanego przeciwnie. Dla tych ciał względna przenikalność magnetyczna μ ośrodka jest nieco mniejsza od jedności (diamagnetyki nieznacznie osłabiają pole magnetyczne). Do diamagnetyków zalicza się: gazy szlachetne, prawie wszystkie metale i metaloidy nie wykazujące własności para- lub ferromagnetycznych (np: bizmut, krzem, cynk, magnez, złoto, miedź) a także fosfor, grafit, woda oraz wiele związków chemicznych. Diamagnetyczne są też DNA i wiele białek.

Zjawisko diamagnetyzmu zostało po raz pierwszy opisane przez holenderskiego lekarza i przyrodnika S.J. Burgmansa w 1778 roku. Nazwę diamagnetyzm stworzył jednak i rozpowszechnił Michael Faraday w 1846 r.

Diamagnetyzm może być wykorzystany w praktycznej realizacji zjawiska lewitacji niewielkich przedmiotów.

Wiki

Popularne pytania
Co się stało ze zwłokami cara Mikołaja II i jego rodziny?
Czy w filmie koła samochodu poruszają się odwrotnie niż w rzeczywistości?
Jaki rodzaj śmierci najczęściej wybierają samobójcy?
Ile w Norwegii kosztuje paczka papierosów?
Czyje to hasło "Stoicie naprzeciw najgroźniejszego, najbardziej fanatycznego wroga dla niemieckiej egzystencji ..."?
Co Hitler zapowiedział dla Polski po ataku na ZSRR w 1941 roku?
Co ma wspólnego jądro migdałowate i bujne życie towarzyskie?
Które butelki są lepsze dla piwa - zielone czy brązowe?
Jak wyłączyć automatyczne uruchamianie filmów na portalach?
Ile godzin pańszczyzny tygodniowo musiał odpracować polski chłop w I RP?
Dlaczego robią się worki pod oczami?
Które ziemie otrzymałaby Polska, gdyby Rosja pozostała neutralna w 1939 roku?
Które państwa ogłosiły żałobę narodową po katastrofie w Smoleńsku i śmierci Lecha Kaczyńskiego?
Czy cofanie licznika w samochodzie jest legalne?