logo

militaria, 1940
Sd.Kfz.2 – niemiecki lekki pojazd wielozadaniowy

Sd.Kfz.2 – niemiecki lekki pojazd wielozadaniowy
Sd.Kfz.2 (kleines Kettenkraftrad Sd.Kfz. 2, Kettenkrad lub NSU-Kettenkrad) – lekki pojazd wielozadaniowy (transport, holowanie dział, układanie kabli telefonicznych itp.) konstrukcji niemieckiej z okresu II wojny światowej.

Jednostki Wehrmachtu, pierwsze 70 egzemplarzy serii zerowej, otrzymały już w 1940. Nie wprowadzono ich jednak do normalnej eksploatacji. Poddano je szeregowi prób w najrozmaitszych warunkach terenowych. Na masową skalę znalazły się w oddziałach walczących w Afryce i na froncie wschodnim w 1942. 20 grudnia 1942 było ich w uzbrojeniu 1208 egzemplarzy.

Cieszyły się pozytywna opinią użytkowników. Ceniono ich świetne walory terenowe, oraz dużą prędkość jazdy po drodze. Do wad zaliczano dosyć skomplikowaną konstrukcję oraz brak osłony załogi przed czynnikami atmosferycznymi.

Podstawowym zastosowaniem Kettenkradów był transport zaopatrzenia i amunicji w trudnym terenie. Stosowano je również jako lekkie ciągniki artyleryjskie. W oddziałach powietrznodesantowych, holowały działa bezodrzutowe 10,5 cm Leichtgeschütz 42. W jednostkach górskich – działa górskie 7,5 cm Gebirgsgeschütz 36. Stosowano je także jako pojazdy łącznikowe. Oddziały łączności wykorzystywały je do układania kabli telefonicznych. Używały je oddziały zwalczające partyzantkę na tyłach frontu wschodniego. Uzbrojone wersje, stosowane były przez Luftwaffe do ochrony lotnisk. Używano ich tam także do holowania samolotów.

Kettenkrady są uważane za jedne z najbardziej uniwersalnych pojazdów Wehrmachtu. Zdobyczne egzemplarze były także masowo wykorzystywane przez armie aliantów.

Wiki
Popularne pytania
Czy zjedzenie czarnej końcówki banana jest szkodliwe dla zdrowia?
Którego dnia 1939 roku Polska skapitulowała?
Czy to prawda, że człowiek używa tylko 10 proc. swojego mózgu?
Ile gwiazd znajduje się w Drodze Mlecznej?
Co warto kupić kobiecie na Walentynki?
Czy Żydzi brali udział w Powstaniu Warszawskim?
Od jakiego wyrazu pochodzi słowo “stolica”?
W którym roku narodził się "Miś Uszatek"?
Ile wynosi rekord w liczbie zjedzonych hot-dogów?
Gdzie odnotowana niższą temperaturę w Paryżu, czy Londynie?
Jak brzmi najkrótsze pełne zdanie w języku angielskim?
Co łączy najpotężniejszych greckich i rzymskich bogów, Jezusa, Jahwe, Mahometa, Ozyrysa, hinduskiego Brahmę?
Który demokratyczny kraj wsparł pacyfikację placu Tiananmen w 1989 roku?
Z jakiego powodu carowie odnosili się do polskich królów z wyższością?