logo

zdrowie-medycynaCzy osoby szczupłe chorują na cukrzycę?

Czy osoby szczupłe chorują na cukrzycę?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Tak, w przypadku cukrzycy typu 1 (uwarunkowanej genetycznie) otyłość czy nadwaga z reguły nie występują. Jednym z objawów cukrzycy typu 1 jest niewynikające z diety chudnięcie, zmęczenie i duże pragnienie. Cukrzyca tego typu pojawia się w dzieciństwie lub okresie dojrzewania i jest uwarunkowana genetycznie, organizm chorego nie produkuje insuliny.
Cukrzyca 1 występuje u ok. 7 proc. chorych, w pozostałych przypadkach chodzi o cukrzycę typu 2, która wynika ze złych nawyków żywieniowych i nadwagi (ok.90 proc. cukrzyków typu 2 ma problemy z wagą). Cukrzycy typu 2 z reguły preferują w diecie smażone i tłuste potrawy, unikają sportu, są zestresowane, często też palą i nadużywają alkoholu. Ten typ cukrzycy dotyka przede wszystkim ludzi starszych, choć może się również pojawić u otyłych dzieci. W odróżnieniu od cukrzycy typu 1, w przypadku początkowej fazy cukrzycy 2 chory ma nadmierny poziom insuliny we krwi.
Leczenie cukrzycy typu 1 polega na dostarczaniu insuliny w postaci zastrzyków. W przypadku chorych na typ 2 często wystarczy zwykła zmiana diety i leki przeciwcukrzycowe. Z cukrzycą typu 2 wiążą się często również inne schorzenia, jak np. nadciśnienie.
Nie jest prawdą, że cukrzyk nie może jeść produktów słodkich np. niektóre owoce są nawet zalecane, choć zawsze należy pamiętać o umiarze. Cukrzycy muszą przede wszystkim unikać cukrów prostych, dieta powinna być różnorodna.
Innym typem cukrzycy jest m.in. cukrzyca kobiet ciężarnych (1-3 proc.) i występująca u osób z zespołem Downa.
Popularne pytania
Ile drzew rośnie na Ziemi?
Jaka jest najwyższa góra w Układzie Słonecznym?
Skąd się wzięła nazwa “Rock and roll”?
Czy wino powinno się pić do mięsa?
Ile zajęło pewnemu Francuzowi zjedzenie całego samolotu?
Jaki fragment kobiecego ciała określa słowo "cameltoe"?
Kto pierwszy był w kosmosie?
Od którego produktu spożywczego kot może się uzależnić?
Ile egzemplarzy "Wiedźmina 3: Dziki Gon" sprzedano w pierwszych dwóch tygodniach od premiery?
Co Hitler chciał zrobić z Krymem?
Jaki procent zamordowanych w Katyniu stanowili oficerowie WP?
Ile czasu kobiety spędzają w swoim życiu nad doborem ubrań?
Co było pierwsze: jajko czy kura?
Dlaczego nie warto kupować biletów lotniczych w piątek?