logo

historia, 1934
Oficer polskiej policji w pełnym rynsztunku z rewolwerem Nagant wz. 1895, 1934

Oficer polskiej policji w pełnym rynsztunku z rewolwerem Nagant wz. 1895, 1934
Nagant wz. 1895 − belgijski rewolwer kalibru 7,62 mm, potocznie zwany nagan od rosyjskiej pisowni i wymowy fonetycznej.
Nazwa broni pochodzi od nazwiska belgijskiego konstruktora - inż. Emila Naganta. Był to jedyny szerzej znany typ rewolweru gazoszczelnego (tzn. takiego, w którym nie dochodzi do przedmuchów gazów prochowych pomiędzy bębenkiem a lufą). Do jego zasilania używano nabojów o specjalnej konstrukcji (pocisk był całkowicie schowany w łusce). Odpowiedni mechanizm powodował dosuwanie bębenka do wlotu lufy. Krawędź łuski była wsuwana do lufy i w rezultacie następowało uszczelnienie połączenia. Wersja rewolweru przeznaczona dla podoficerów wymagała napinania kurka przed każdym strzałem. Odmiana przeznaczona dla oficerów miała mechanizm samonapinania kurka. Działał on podczas naciskania na język spustowy. W późniejszym czasie zrezygnowano z wytwarzania wersji podoficerskiej: w produkcji pozostał jedynie wariant z samonapinaniem.

Broń była bardzo popularna w Rosji w okresie przed I wojną światową oraz w okresie międzywojennym. Początkowo była dostarczana przez zakłady „Fabrique d’Arms Nagant Frères” w Liège, a następnie produkowana przez zakłady zbrojeniowe w Tule. Została przyjęta jako przepisowa broń krótka armii rosyjskiej. Naganty używane były następnie w Armii Czerwonej oraz sowieckich organach bezpieczeństwa (Czeka, NKWD), aż do wyparcia ich przez pistolety TT i Makarow. Na potrzeby funkcjonariuszy bezpieczeństwa opracowano specjalne odmiany rewolweru. Jedną z nich była broń o zmniejszonych gabarytach, lepiej nadająca się do skrytego przenoszenia. Zmniejszenie wymiarów osiągnięto poprzez skrócenie lufy oraz chwytu. Produkowano także odmianę rewolweru wyposażoną w tłumik dźwięku. Tłumik został skonstruowany w 1929 roku przez braci Mitinów. Wszedł on na wyposażenie agentów NKWD pod nazwą Bramit.

Rosyjskie i radzieckie Naganty wz. 1895 w niewielkich ilościach były też używane w Wojsku Polskim w latach 1918-23. W późniejszym czasie produkowano w Polsce nieco lżejszy wariant rewolweru na potrzeby Policji Państwowej. Wytwarzano go w Fabryce Broni w Radomiu, jako Nagant wz. 30 (lub Ng 30). W większych ilościach rewolwer pojawił się w uzbrojeniu Ludowego Wojska Polskiego od 1943 do lat 50.

Po II wojnie światowej w ZSRR opracowano sportową wersję rewolweru, która miała pogrubioną lufę, regulowane przyrządy celownicze i wygodniejszy chwyt.

Wiki
Popularne pytania
Co może wywołać atak paniki?
Jak w prosty sposób rozwiązać problem bezsenności?
Kto sprawił, że Moskwa przestała być mongolską kolonią?
Które części ciała człowieka są tak unikalne, jak odciski palców?
Dlaczego Francja otrzymała swoją strefę okupacyjną po pokonaniu III Rzeszy?
Dlaczego człowiek cierpi z powodu choroby morskiej i lokomocyjnej?
Czy kota można odchudzić?
Co sprawia, że mieszkańcy japońskiej wyspy Okinawa żyją tak długo?
Ile serc ma ośmiornica?
Która część ciała (oprócz twarzy) zdradza, że się cieszymy?
W którym miesiącu najlepiej zajść w ciążę?
Jaką wysokość ma największy wulkan w Europie?
Ile lat miał najstarszy klient warszawskiej izby wytrzeźwień?
Jaką długość ma największy statek na świecie?