logo

sport
Państwa z największą ilością zwycięstw w Mistrzostwach świata w piłce nożnej


Mistrzostwa świata w piłce nożnej, nazywane również mundialem (hiszp. Mundial – światowy[a]) lub Pucharem Świata (ang. World Cup) – międzynarodowy turniej piłkarski, w którym biorą udział męskie reprezentacje narodowe federacji należących do FIFA. Pierwsze mistrzostwa odbyły się w 1930 roku w Urugwaju. Od tego czasu odbywają się co cztery lata, z wyjątkiem 1942 i 1946 roku, gdyż z powodu II wojny światowej nie odbywały się kongresy FIFA, na których podejmowano decyzję o organizacji turnieju (w 1946, na pierwszym po wojnie kongresie FIFA, wskazano kto będzie organizatorem mistrzostw w 1950).

Obecnie w turnieju występują 32 reprezentacje (od 2026 r. będzie ich 48) rywalizujące o tytuł na terenie kraju (lub krajów) organizującego mistrzostwa przez okres około jednego miesiąca. Ta faza rozgrywek często nazywana jest finałami mistrzostw świata. Z kolei faza eliminacji, mająca miejsce w ciągu trzech lat poprzedzających turniej, wyłania drużyny, które wraz z gospodarzem (lub gospodarzami) wystąpią na mistrzostwach świata.

Podczas dotychczas rozegranych 20 turniejów osiem reprezentacji sięgnęło po tytuł. Najbardziej utytułowanym zespołem jest Brazylia, która wygrała pięciokrotnie i jako jedyna brała udział we wszystkich turniejach finałowych. Włochy oraz Niemcy zdobyły po cztery tytuły mistrza świata. Pozostali zwycięzcy to: Urugwaj, który wygrał dwukrotnie, w tym turniej inauguracyjny, Argentyna, która również wygrała dwukrotnie, oraz Anglia, Francja i Hiszpania mające na swoim koncie po jednym tytule mistrzowskim w historii.

Reprezentacja Polski siedmiokrotnie uczestniczyła w mistrzostwach (pierwszy raz w 1938, ostatni w 2006), dwukrotnie zajmując trzecie miejsce w końcowej klasyfikacji – w 1974 roku w Niemczech, kiedy królem strzelców został Grzegorz Lato i w 1982 roku w Hiszpanii.

Wiki
Popularne pytania
Który kraj był największym właścicielem burdeli w historii świata?
Co jest bardziej kaloryczne: Big Mac czy paczka czipsów?
Czy samo patrzenie na miejsce ukąszenia komara sprawia, że zaczyna ono swędzieć?
Z jakiego powodu słoń morski może być dla człowieka groźny?
Co robi mitoman?
Dlaczego Grenlandia (Zielony Ląd) otrzymała taką mylącą nazwę?
Co oznacza skrót KFC?
Ile lat miał najmłodszy właściciel patentu?
Czy w czasie mrozu warto rozgrzewać silnik samochodu w ciągu dnia?
Kto średnio żyje dłużej: leworęczni czy praworęczni?
Jak wiele % naszego ciała stanowi woda?
Jaki procent ludności świata w 1900 roku stanowili mieszkańcy tzw. Zachodu?
Które państwo jest wzorem dla Chin?
Czy koty należą do najgroźniejszych gatunków inwazyjnych?