logo

biologia-anatomia
Ludzkie chromosomy płci Y i X

Ludzkie chromosomy płci Y i X
Chromosomy płci, heterosomy, heterochromosomy, allosomy – determinujące płeć chromosomy u rozdzielnopłciowych organizmów eukariotycznych. Płeć osobnika determinuje ich obecność lub ich liczba w stosunku do liczby autosomów.

U człowieka występują 22 pary chromosomów autosomalnych i jedna para chromosomów płci, która odpowiada za determinację płci. Łącznie kariotyp człowieka tworzą 23 pary chromosomów. Osobnik posiadający chromosomy XX jest płci żeńskiej, natomiast osobnik z jednym chromosomem X i jednym chromosomem Y – będzie płci męskiej. X jest większy od Y i zawiera więcej genów. Y zawiera gen SRY determinujący płeć męską. Płeć determinowana jest zatem przez chromosom otrzymany od ojca. W tej sytuacji samce są płcią heterogametyczną bo mogą wytwarzać dwa rodzaje gamet a samice płcią homogametyczną. Gen SRY powoduje tworzenie się jąder, a one testosteronu, który z kolei warunkuje drugorzędowe cechy płciowe: prącie, nasieniowody i inne.

Czasem zdarza się, że powstaje chromosom Y bez genu SRY, wtedy rozwija się kobieta XY. Analogicznie rodzą się także mężczyźni z chromosomami XX, w których to gen SRY przeniósł się na jeden z chromosomów X.

Czasami jednak, mimo że istnieje gen SRY, a organizm wytworzy u płodu jądra, ciało nie różnicuje się dalej w kierunku męskim. Dzieje się tak, gdyż testosteron wyprodukowany przez jądra nie dostaje wiążącego go białka. Skutkiem tego pojawiają się u tych osób zewnętrzne cechy kobiety, ale nie mają nadal jajników i macicy, a jądra. Takie fizyczne kobiety są jednak bezpłodne.

System XY występuje też u innych ssaków. U ptaków, żab i motyli system determinacji płci jest odwrotny. Samice mają dwa różne chromosomy płci (ZW), a samce dwa jednakowe (ZZ). Płeć determinowana jest zatem przez chromosom otrzymany od matki (zob. system determinacji płci ZW).

U muszki owocowej Drosophila melanogaster samice mają dwa chromosomy X, a samce chromosom X i chromosom Y, ale płeć osobnika zależy od stosunku liczby chromosomów X do autosomów.

Niektóre z chorób genetycznych powstają poprzez mutacje w genach, znajdujących się w chromosomach płci (choroby sprzężone z płcią). Są to między innymi: daltonizm i hemofilia, powodowane mutacjami genów położonych na chromosomie X.

Rolę chromosomów płci odkryła amerykańska uczona Nettie Stevens w 1905 r.

Wiki
Popularne pytania
Jak Niemcy tłumaczyli napaść na ZSRR?
Czy wegetarianie jedzą ryby?
Co Niemcy oferowali Polakom za Pomorze przed II wojną?
Czy można otrzymać rentę za uczulenie na telefony komórkowe?
Jaką długość mają naczynia krwionośne człowieka?
W którym roku Rząd RP na uchodźstwie zakończył działalność?
Czy ryby mają uszy?
Czy rzeczywiście Galia Asterixa i Obelixa oparła się Rzymowi?
Od kiedy Tajwan jest demokratyczny?
Jaką literą poprawnie należy zapisać słowo "ALGIERCZYK"?
W którym roku zbudowano kościół św. Idziego we Wrocławiu?
Jak szybko zredukować napięcie nerwowe?
Dlaczego ludzie w trakcie ewolucji stracili bujne owłosienie?
Kiedy dodajemy sól do makaronu?