logo

kultura-sztuka
Precyzja wykonania najdrobniejszych szczegółów rzeźby "Dawid" Michała Anioła

Precyzja wykonania najdrobniejszych szczegółów rzeźby
Dawid – rzeźba Michała Anioła przedstawiająca biblijnego Dawida bezpośrednio przed walką z Goliatem. Uchodzi za jedno z najważniejszych dzieł renesansowej rzeźby. Obok Piety jest najbardziej znaną rzeźbą tego artysty. Posąg Dawida ma 5,17 m wysokości[1], wykonany został z dbałością o detale – artysta wyrzeźbił nawet naczynia krwionośne.

Wiosną 1501 roku, po powrocie do Florencji, Michał Anioł podpisał umowę z zarządem katedry florenckiej na wykonanie rzeźby, którą rozpoczął 13 września. Do pracy wykorzystał złom marmuru, który wcześniej był powierzony Agostinowi di Duccio. Podobno kiedy Buonarroti zobaczył kamień, powiedział: „Widzę rzeźbę, teraz muszę tylko odrzucić to, co zbędne”. Prace nad Dawidem trwały do 1504 roku.

Artysta w trakcie pracy był często krytykowany, co doprowadzało go do furii. Jeden z możnych florentczyków, Gonfaloniere Soderini, zarzucił rzeźbiarzowi, że posąg ma krzywy nos. Michał Anioł wziął w rękę odrobinę pyłu marmurowego, dłuto i zaczął na niby poprawiać nos Dawida, po czym zapytał: „Czy teraz jest dobrze?”, na co usłyszał odpowiedź Soderiniego: „Można rzec, że teraz ta twarz będzie żyła i że to ja nadałem jej życie”.

Po ukończeniu, 8 września 1504 r. posąg stanął obok wejścia do Pałacu Vecchio na Piazza della Signoria we Florencji, symbolizując wolność zdobytą przez mieszkańców miasta i gotowość do jej obrony. Dawid stał tam przez 369 lat. W 1873 roku przeniesiono go do specjalnej Trybuny Dawida w Galleria dell'Accademia w celu ochrony przed gołębiami i zastąpiono kopią, która stoi tam do dziś.

Wiki
Popularne pytania
Gdzie w Polsce wieje najbardziej?
Co było droższe licencja na produkcję Fiata czy rosyjskiej Pobiedy (Warszawy)?
Czy pokrycie całego ciała farbą jest śmiertelne?
Przy jakiej minusowej temperaturze smartfon przestanie działać?
Które produkty są najczęściej kradzione w europejskich sklepach?
Co zrobić, gdy bateria za szybko się rozładowuje?
Kto statystycznie jest szczuplejszy - single czy osoby w związku?
Co sprawiło, że Rosjanie nie stali się Polakami?
Żebrząc powinno się zawsze prosić o ......
Dlaczego Grenlandia (Zielony Ląd) otrzymała taką mylącą nazwę?
Czym się różnią związki od pierwiastków?
Jak poprawnie wymówić nazwę francuskiego sklepu "Géant"?
Ile konfliktów zbrojnych miała Polska w całej swojej historii?
Czy w przypadku zasłabnięcia zawsze poszkodowanemu podajemy wodę?