logo

fizyka
Prezentacja prawa Lenza za pomocą urządzenia MRI (rezonans magnetyczny) i aluminiowego bloku (wideo HD)

Prezentacja prawa Lenza za pomocą urządzenia MRI (rezonans magnetyczny) i aluminiowego bloku (wideo HD)
Prawo Lenza lub reguła Lenza, zwana również regułą przekory – reguła określająca kierunek zjawisk zachodzących w procesie indukcji elektromagnetycznej. Została nazwana na cześć Heinricha Lenza, który sformułował ją w 1834 roku.
Mówi ona, że prąd indukcyjny (nazywany też prądem wtórnym) wzbudzony w przewodniku pod wpływem zmiennego pola magnetycznego, ma zawsze taki kierunek, że wytworzone wtórne pole magnetyczne przeciwdziała przyczynie (czyli zmianie pierwotnego pola magnetycznego), która go wywołała.

Przykłady wnioskowań z reguły Lenza:
Jeżeli zamknięta zwojnica porusza się względem magnesu, to wokół zwojnicy powstaje takie pole magnetyczne, które przeciwdziała temu ruchowi.
Jeżeli natężenie pola magnetycznego pośrodku zwojnicy wzrasta, indukuje to w niej pole i prąd elektryczny o takim kierunku, że wytwarzane przezeń wtórne pole magnetyczne przeciwdziałać będzie dalszemu wzrostowi pierwotnego pola (zob. rysunek z prawej), i vice versa: jeżeli natężenie pola magnetycznego pośrodku zwojnicy słabnie, indukuje to w niej pole i prąd elektryczny o takim kierunku, że wytwarzane przezeń wtórne pole magnetyczne podtrzymać będzie słabnące pole pierwotne (zob. rysunek z prawej).
Jeżeli cząstka obdarzona ładunkiem elektrycznym porusza się w polu magnetycznym o wzrastającym natężeniu, to ruch tej cząstki wywołuje wzrost natężenia pola magnetycznego przed cząstką a osłabienie za cząstką (przeciwdziała zmianie pola w miejscu gdzie jest cząstka), a przy ruchu w polu słabnącym odwrotnie. Patrz deformacja pola magnetycznego Ziemi przez wiatr słoneczny.
Jeżeli cząstka obdarzona ładunkiem porusza się wzdłuż zakrzywionej linii pola magnetycznego, to indukowane pole zmniejsza krzywiznę tej linii.

Reguła Lenza jest ściśle związana z prawem indukcji elektromagnetycznej Faradaya. Symbolicznie wyrażona jest znakiem „minus” pojawiającym się w równaniu opisującym to prawo (zob. rysunek).

Z fizycznego punktu widzenia reguła Lenza wynika z zasady zachowania energii. W znaczeniu filozoficznym jest ona nawiązaniem do zasady, zgodnie z którą każdy proces indukcji przebiega w kierunku przeciwnym do działającej przyczyny.

W filmie: Aluminium nie jest magnetyczne, ale staje się przewodnikiem magnetyzmu po umieszczeniu w polu magnetycznym. Ponieważ pola magnetyczne chcą być wyrównane w równoległych kierunkach, pokazane tutaj aluminiowe bloki wydają się być zawieszone w ruchu w jednym kierunku, ale spadają grawitacyjnie w drugim

Wiki

Popularne pytania
Na czym polega praca sekserki?
Której rasy psy są podobne do małych niedźwiadków polarnych?
Jak powstała koszykówka?
Ile kilogramów można schudnąć podczas zdobywania Mount Everestu?
Czy herbata ma wpływ na postrzeganie innej osoby?
Dlaczego SMS-y mają tylko 160 znaków?
Dlaczego psy wąchają swoje tyłki?
Jak się nazywa Międzynarodowa Stacja Kosmiczna?
Co to jest Trypanofobia?
Czy zabawa w przeciąganie liny jest niebezpieczna?
Co oznacza, kiedy kot ugniata pazurkami podłoże?
Jak w prosty sposób powstrzymać chorobę Parkinsona?
Produkcja, której gry była droższa - Destiny czy GTA V?
W którym roku Bawaria stała się częścią Niemiec?