logo

znani-ludzie
Drewniany domek Unabombera (Johna Kaczynskiego), przechowywana w magazynie FBI w bazie lotniczej w Sacramento

Drewniany domek Unabombera (Johna Kaczynskiego), przechowywana w magazynie FBI w bazie lotniczej w Sacramento
Theodore John Kaczynski, znany jako Unabomber – amerykański matematyk i terrorysta. Przydomek Unabomber powstał z kryptonimu UNABOM, który FBI nadała sprawie Theodore’a Kaczynskiego.
Pochodzi z rodziny o polskich korzeniach, jego dziadkowie byli Polakami.
Ukończył studia na Uniwersytecie Harvarda, a na Uniwersytecie Michigan w Ann Arbor obronił doktorat z matematyki. W latach 1967–1969 jako matematyk pełnił obowiązki docenta na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Wkrótce zrezygnował z tej posady i przez lata pozostawał bezrobotny.
Charakteryzuje się bardzo wysokim IQ – jego iloraz inteligencji wynosi 170 w skali Stanforda-Bineta.
Od 1978 do 1995 roku Kaczynski wysyłał listy-bomby do różnych ludzi, przyjmując filozofię zbliżoną do anarchoprymitywizmu. Zamierzał walczyć w ten sposób ze złem wynikającym – w jego mniemaniu – z postępu technicznego. Zdaniem Kaczynskiego nowoczesna technika pozbawia człowieka wolności i prowadzi do jego „naduspołecznienia” poprzez pozbawienie go „procesu władzy” – przez co rozumiał indywidualną odpowiedzialność za zaspokojenie podstawowych potrzeb (jedzenia, bezpieczeństwa).
Swoje bomby wysyłał w starannie wykonanych przez siebie drewnianych pudełkach, oznakowanych literami „FC” (Freedom Club, czyli „klub wolności”). W ciągu prawie 18 lat od jego bomb zginęły trzy osoby, a dwadzieścia dziewięć zostało rannych.

Kaczynski działał bardzo ostrożnie, przez co był praktycznie nieuchwytny. Stał się przedmiotem najdroższego, najdłuższego i najbardziej pracochłonnego w historii FBI śledztwa. 19 września 1995 roku dzienniki „The New York Times” i „The Washington Post” opublikowały „Manifest” Kaczynskiego[3], zawierający 35 tysięcy słów, dotyczący zagrożeń wynikających z rozwoju technologicznego. W Polsce manifest Kaczynskiego wydało anarchistyczne wydawnictwo „Inny Świat”.

Do jego schwytania przyczynił się jego brat, który w poglądach autora „Manifestu” rozpoznał poglądy brata, z którym od wielu lat nie utrzymywał kontaktu. Aresztowany został 3 kwietnia 1996 roku. W 1998 roku został skazany na karę dożywotniego więzienia. Przed atakami terrorystycznymi z 11 września 2001 roku był symbolem terroryzmu w Stanach Zjednoczonych.

Wiki
Popularne pytania
Ile kosztowała Amerykanów wojna w Iraku?
Jak wygląda tradycyjne niemieckie śniadanie?
Czy prawdą jest, że Czesi wolą polskie jedzenie od swojego?
Gdzie lepiej siedzieć w czasie wypadku samolotu?
Czy ludzie religijni są mądrzejsi od ateistów?
Co mają wspólnego wszy i zdjęcia “selfie”?
Czy wyrażenie "w każdym bądź razie" jest poprawne?
Ile śpią żyrafy?
Czy telefon komórkowy może wybuchnąć?
Czy przytulenie przed snem pozwala na szybsze zaśnięcie?
Co znajduje się na zdjęciu?
Czy można wyleczyć atopowe zapalenie skóry?
Co jest droższe - paliwo lotnicze czy benzyna?
Co jest cięższe - litr wody czy litr benzyny?