logo

historiaPodział Imperium Osmańskiego po I wojnie. Efekt pracy komisji Kinga-Crane’a


Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Komisja Kinga-Crane’a – komisja powołana na żądanie prezydenta Stanów Zjednoczonych Woodrow Wilsona w trakcie Konferencji Pokojowej w 1919. Miała za zadanie określić nastawienie ludności zamieszkującej posiadłości Imperium Osmańskiego na Bliskim Wschodzie, co do przyszłości tych terenów. Komisji przewodniczyli Oberlin College Henry King i Charles Crane.
Sprawa podziału posiadłości Imperium Osmańskiego po I wojnie światowej była wypadkową kolonialnych ambicji Wielkiej Brytanii i Francji. Brytyjczycy wspomagali Arabów w rewolcie 1916-1918, co pomagało im wiązać siły tureckie i niemieckie w regionie. Jednocześnie w 1916 zawarli z Francją tajną umowę Sykes-Picot, która ustalała podział wpływów na Bliskim Wschodzie. Francja miała kontrolować Syrię, Liban i południową Anatolię. Brytyjczycy – tereny od Palestyny do Iraku.

Sytuację komplikowała sprawa niezależności ludów arabskich i syjonistyczna – w 1917 podpisano deklarację Balfoura o utworzeniu państwa żydowskiego w Palestynie. Napięcia i tarcia wywołane Deklaracją miały być główną osią pracy Komisji. Wilson chciał, by członkowie Komisji poznali, jak to tylko możliwe, nastroje ludności tych regionów odnośnie przyszłego administrowania ich spraw.

Wiki
Popularne pytania
Który z owoców zawiera najwięcej witaminy C?
Kiedy samica rekina traci apetyt?
Czy cukier przyspiesza gojenie się ran?
Ile urobku trzeba wydobyć w kopalni złota, aby uzyskać 2 gramy tego kruszcu?
Co Nietzsche zarzucał Kościołowi?
Jak symbolizowane są płcie w chińskiej filozofii?
Ambasadorowie których państw pozostali w Warszawie podczas bitwy warszawskiej?
Co jest najczęstszą przyczyną kłótni w związkach?
W którym miejscu w Polsce więziono rosyjskiego cara?
Czy pierwsze pączki były słodkie?
Dlaczego koty pozostały dzikie?
Czy w Norwegii każdy może kupić telewizor?
Ilu mieszkańców ma najmniejsze miasto świata?
Dlaczego w żółtym serze jest coraz mniej dziur?