logo

historiaCo Hitler proponował Polsce w zamian za sojusz w wojnie z Rosją w 1939 roku?

Co Hitler proponował Polsce w zamian za sojusz w wojnie z Rosją w 1939 roku?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

W zamian za sojusz w wojnie z Rosją Hitler oferował Polsce Litwę, łotewski port w Rydze, część ziem rosyjskiej Ukrainy z Kamieńcem, Żytomierzem oraz dostęp do Morza Czarnego np. Odessa, Krym (Ribbentrop powiedział w Warszawie wprost, że „Morze Czarne to też morze"). W zamian kanclerz chciał przyłączenia do Rzeszy zdominowanego przez żywioł niemiecki Gdańska, co właściwie było formalnością. Niemcy chcieli również eksterytorialnej drogi i kolei między Rzeszą a Prusami Wschodnimi i to samo wraz z wolnym portem, rynkiem zbytu, proponowali Polsce w Gdańsku. Warto dodać, że pomysł eksterytorialnej drogi wyszedł od polskich władz na początku istnienia II RP.
W przekonaniu Polski, by przystąpiła do paktu z Hitlerem próbowali pomóc Japończycy.
Polityka Hitlera wobec Polski zmieniła się diametralnie w 1934 roku kiedy to Piłsudski zagroził Niemcom wojną, niestety Francja odmówiła, a przestraszony tą sytuacją kapral zdecydował się wbrew swoim wcześniejszym zapowiedziom w tym samym roku zdecydował się na podpisanie deklaracji polsko-niemieckiej o niestosowaniu przemocy. Wiedział co robi, bo w 1934 roku Niemcy były bezbronne. Wszystko zmieniło się dopiero w 1938 roku kiedy to III Rzesza stała się krajem militarnie silniejszym od Polski. Zmieniła się natychmiast polityka Hitlera, który zaczął wysuwać kolejne żądania. W międzyczasie podpisał dokument, w którym gwarantował nienaruszalność granic Czechosłowacji, wcześniej to samo zagwarantował Austrii. Po aneksji Austrii i Czech było jasne, że kapral może podpisać i obiecać wszystko, a i tak nie ma to żadnego znaczenia. Wszystkie kraje się od niego odwróciły. We wrześniu 1939 roku jedynym sojusznikiem III Rzeszy w ataku na Polskę była zmuszona do tego Słowacja i Rosja, która umożliwiła mu tą wojnę. Wato nadmienić, że w tym czasie nawet Włosi i Japonia odwróciły się od Niemiec, a zdecydowana większość krajów zaproponowała pomoc ... Polsce. Jak wszyscy wiemy kampanię wrześniową, a nawet bitwę nad Bzurą zakończył atak Rosjan, który uniemożliwił dalszą walkę na wschodzie kraju.

Ireneusz P.Piotrzkowicz
Popularne pytania
Ile czasu potrzebuje bóbr, aby ściąć drzewo o średnicy 30 cm?
Kiedy Hitler zamierzał przejść na polityczną emeryturę?
Czy istnieją osoby o niebieskiej skórze?
W którym roku odnotowano najwyższą temperaturę na obszarze położonym w dzisiejszych granicach Polski?
Z jakiej odległości wilk jest w stanie wyczuć swoją zdobycz?
Które z wymienionych przedmiotów wniesiesz na pokład rejsowego samolotu: łyżwy, broszki, widelce, łyżki, zapałki, druty ...?
Ile celów w W-wie i okolicach było wyznaczone przez Amerykanów do nuklearnego ataku bombowego?
Dlaczego Lamborghini ma w swoim logo byka?
Jak nazywał się pies należący do Marszałka Piłsudskiego?
Do kogo bardziej się przywiązują koty, do kobiet czy mężczyzn?
Kiedy miał miejsce "Najnudniejszy dzień XX wieku"?
Ile godzin na dobę śpi koala?
Czy ludzie mogą posługiwać się echolokacją?
Kto w 1941 roku wybudował więcej samolotów Wielka Brytania czy Niemcy?