logo

astronomia-fizyka
Zdjęcie Drogi Mlecznej wykonane przez sondę kosmiczną Gaia (ang. Global Astrometric Interferometer for Astrophysics)


Gaia (ang. Global Astrometric Interferometer for Astrophysics) – bezzałogowa sonda kosmiczna ESA, przeznaczona do wykonania precyzyjnych pomiarów astrometrycznych. Jest ona następczynią satelity Hipparcos.
Misja została zaakceptowana w 2000 roku, a projekt był wdrażany od 2006. Uczestnikami tego projektu jest zespół astronomów, inżynierów i informatyków z ESA oraz europejskiego Konsorcjum Przetwarzania i Analizy Danych (Date Processing and Analysis Consortium, DPAC). W samą pracę w DPAC zaangażowanych jest 400 osób z 20 krajów Europy. Całkowity koszt satelity Gaia, zawierający jego wyprodukowanie, wystrzelenie i koszty operacyjne, zamyka się w kwocie 650 milionów euro.

Droga Mleczna – galaktyka spiralna z poprzeczką, w której znajduje się m.in. nasz Układ Słoneczny. Droga Mleczna nazywana jest też po prostu Galaktyką, ale wtedy dla odróżnienia od innych galaktyk pisana jest wielką literą „G”. Zawiera od 100 (według starszych szacunków) do 400 miliardów (według nowszych szacunków) gwiazd. Ma średnicę około 100 000 lat świetlnych i grubość ok. 1000 lat świetlnych.

Na niebie widziana jest jako jasna smuga przecinająca niebo (pod warunkiem przebywania obserwatora w miejscu z niewielkim zanieczyszczeniem światłem). Wynika to z faktu, że oglądamy dysk Galaktyki z jej wnętrza, jako że Układ Słoneczny znajduje się w pobliżu płaszczyzny tego dysku. Droga Mleczna świeci najjaśniej w okolicy gwiazdozbioru Strzelca, w którym to kierunku znajduje się jej centrum. Pas Drogi Mlecznej sięga na północy do gwiazdozbioru Kasjopei, a na południu do gwiazdozbioru Krzyża Południa. Odzwierciedla to silne nachylenie płaszczyzny równika galaktycznego do płaszczyzny równika. Płaszczyzna Galaktyki jest także silnie nachylona do płaszczyzny ekliptyki, czyli orbity ziemskiej.

Droga Mleczna porusza się w kosmosie w kierunku Supergromady Lokalnej. Ta zaś wraz z naszą Drogą Mleczną przyciągana jest przez Wielki Atraktor, czyli olbrzymie skupisko galaktyk zgrupowanych w gromady i supergromady. Oddziaływanie grawitacyjne między Drogą Mleczną a Wielkim Atraktorem powoduje, że nasza Galaktyka porusza się w kierunku jego centrum z prędkością ponad dwóch milionów kilometrów na godzinę.

Pierwotnie termin odnosił się do widocznego na niebie pasa światła utworzonego z gwiazd znajdujących się na równiku galaktycznym. Według mitologii greckiej Droga Mleczna powstała z kropli rozlanego mleka, którym Hera karmiła Heraklesa.

Wiki
Popularne pytania
Co się dzieje z organizmem kiedy rzucisz palenie?
Czy to robot czy człowiek?
Czy żółw może żyć bez skorupy?
Ile wynosi sto­su­nek dłu­go­ści dwóch boków pod­sta­wy do wy­so­ko­ści Pi­ra­mi­dy Che­op­sa?
W jakim kraju zapomnienie o urodzinach żony uznawane jest za przestępstwo?
Jak naukowcy sprawdzają, co jedli nasi przodkowie?
Jak obciąć kotu pazurki?
Co to jest?
Dlaczego woda bulgocze?
Z jaką prędkością owady mogą machać skrzydłami?
Który chiński władca rozkazał zakopać żywcem całą armię przeciwnika?
Na co należy zwracać uwagę kupując płatki śniadaniowe?
Dlaczego nazywamy naszych zachodnich sąsiadów - Niemcy?
Jak rozpoznać, że ktoś zachęca nas do mówienia?