logo

militaria, 1947
Nieukończony niemiecki lotniskowiec Graff Zeppelin, Świnoujście, marzec 1947


Graf Zeppelin (Flugzeugträger A) – nieukończony lotniskowiec III Rzeszy z okresu II wojny światowej. Jedyny w historii Niemiec.
Prace projektowe nad niemieckimi lotniskowcami rozpoczęto na wiosnę 1934 roku. Podjęto decyzję o budowie dwóch jednostek Flugzeugträger A ("Graf Zeppelin") i Flugzeugträger B ("Peter Strasser" – ku czci twórcy niemieckiego lotnictwa morskiego) o wyporności 23 430 ton. Prace nad okrętem trwały od 28 grudnia 1936. 8 grudnia 1938 w Kilonii w obecności Adolfa Hitlera i Hermanna Göringa dokonano wodowania pierwszego lotniskowca, któremu nadano imię na cześć konstruktora lotniczego Ferdinanda von Zeppelina. Prace nad obiema jednostkami trwały do wiosny 1940. Mimo znacznego zaawansowania w budowie zostały one jednak nagle przerwane na rozkaz Adolfa Hitlera. Prace pozwolono wznowić dopiero w 1941, ale tylko w odniesieniu do zwodowanego trzy lata wcześniej "Graf Zeppelina". W tym czasie kadłub statku był przeholowywany najpierw do Gotenhafen (okupacyjna nazwa Gdyni), a później z powrotem do Kilonii. W 1943 w związku z pogarszająca się sytuacją na froncie wschodnim i brakami w dostawie materiałów budowę po raz kolejny wstrzymano. Ukończony w ponad 90% lotniskowiec "Graf Zeppelin" został przeznaczony do budowy zapory portowej i odholowany do Szczecina. Tam została zdemontowana z niego większa część maszyn i uzbrojenia.

24 kwietnia 1945 lekko uszkodzony przez artylerię polową okręt został przejęty w przez wojska radzieckie, które następnie odholowały go do Świnoujścia. W 1947 postanowiono odesłać go do Leningradu z zamiarem wykorzystania do celów badawczych. "Graf Zeppelin" zatonął 17 sierpnia 1947 podczas holu na Morzu Bałtyckim prawdopodobnie jako okręt-cel w wyniku przeprowadzania na nim testów wytrzymałości na trafienia. Niewykluczone jest jednak, że został zatopiony przez marynarkę radziecką pod naciskiem armii sojuszniczych, które nie chciały dopuścić do tego, aby ZSRR miał w swoim posiadaniu lotniskowiec.

12 lipca 2006 kadłub lotniskowca odnalazła zajmująca się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej firma Petrobaltic w wodach Bałtyku 55 km na północ od Władysławowa na głębokości 87 m. Wykorzystywany przez nią statek badawczy m/v "St. Barbara" zaopatrzony w specjalistyczny sprzęt do sondowań podwodnych namierzył i zarejestrował wrak, jako pierwszy. 26 lipca 2006 okręt hydrograficzny ORP "Arctowski" przeprowadził podwodne badania zatopionej jednostki. 27 lipca 2006 polska Marynarka Wojenna oficjalnie potwierdziła, że zatopiony wrak to "Graf Zeppelin".

Wiki
Popularne pytania
Czy istnieje możliwość zachorowania na grypę od szczepionki?
Jaki jest ulubiony zapach Brytyjczyków?
Ile różnych dźwięków może odróżnić człowiek?
Który serial Sci-Fi jest realizowany nieprzerwanie od 1963 roku?
Który kraj wysłał wojsko na pomoc bolszewikom w wojnie polsko-rosyjskiej 1920 roku?
Jakiego koloru byłaby cola gdyby nie było w niej czarnego barwnika?
Kto był największym sponsorem ukraińskich terrorystów działających w II RP?
Dlaczego Francuzi tak cenili Dmowskiego?
Czy witaminy w tabletach wpływają korzystanie na nasze zdrowie?
Czy jedzenie w przełyku swobodnie spada w dół?
Czy starszym trudniej jest opanować język obcy?
Ile kosztuje 1 gram antymaterii?
W których zachodnim kraju po II wojnie światowej istniał eksterytorialny stalinowski obóz NKWD?
Która wojna miała być dla Rosjan zemstą na Chinach?