logo

wojna, 1943Jan Kryst ps. Alan "Cześć i Chwała Bohaterom"

Jan Kryst ps. Alan

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Był synem Franciszka (kierowcy, działacza PPS i żołnierza AK). Wychowywał się w Warszawie. Uczęszczał do gimnazjum mechanicznego I stopnia, które ukończył kilka miesięcy przed wybuchem II wojny światowej. Zdobył srebrną odznakę strzelecką w sekcji strzeleckiej Przysposobienia Wojskowego, należał też do Związku Harcerstwa Polskiego. We wrześniu 1939 uczestniczył ochotniczo w obronie Warszawy na pierwszej linii umocnień; w czasie okupacji pracował jako ślusarz w prywatnej firmie.
Był żołnierzem AK, w Obwodzie Wola Okręgu Warszawa. Chorował na gruźlicę płuc; poznawszy diagnozę, która wróżyła mu rychłą śmierć, wystąpił wiosną 1943 do dowództwa o możliwość wzięcia udziału w akcji odwetowej za masowe rozstrzeliwania, bez względu na ryzyko. Dowództwo Kedywu przychyliło się do jego prośby, wyznaczając mu jako zadanie samotny atak na warszawską restaurację „Adria” przy ul. Moniuszki 10, często odwiedzaną przez Niemców. Dnia 22 maja 1943 roku Kryst, zdając sobie sprawę, że szanse na przeżycie są minimalne, zastrzelił w „Adrii” trzech oficerów gestapo (według danych AK, w meldunku niemieckim jako ofiary wymieniono dwóch urzędników cywilnych gestapo i kaprala) oraz prawdopodobnie ranił dwóch innych. Sam również poniósł śmierć przy wycofywaniu się pod osłoną dwóch współtowarzyszy. Jego ciało, wykradzione z kostnicy przy ul. Oczki, zostało złożone w bezimiennym grobie na Cmentarzu Wolskim.
Jego ochotnicza akcja zyskała duży rozgłos. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Walecznych. We wrześniu 1943 w ramach małego sabotażu członkowie organizacji „Wawer” wywiesili na ulicy Rogowskiej w Warszawie tabliczki z napisem „ulica Jana Krysta”.

Wiki
Popularne pytania
Co to jest?
Który dowcip uważany jest za najstarszy?
Z ilu części zbudowany jest Boeing 767?
Które pismo uznaje się za najtrudniejsze na świecie?
Które z wymienionych marek należą do polskiego kapitału: Winiary, Pudliszki, Wedel, Sokołów, Wawel, Ruch, Saga, PWN, Morliny ..?
Jak pierwotnie nazywał się film "Titanic"?
Którą nogą żołnierz rozpoczyna marsz?
Kto w Polsce inwestuje więcej - Luksemburg czy Francja?
Czy wzmożone policyjne kontrole oraz fotoradary mają wpływ na ilość wypadków?
Co jest cechą wspólną wszystkich obszarów świata, gdzie ludzie żyją najdłużej?
Z jakiego powodu stosowano kiedyś w szkołach kary cielesne?
Co Polacy najczęściej kupują w sieci sklepów IKEA?
Dlaczego w USA jest najwięcej seryjnych morderców?
W jakim polskim mieście znajduje się Pomnik Glana?