logo

zwierzęta
Jak poluje Sokół wędrowny (Falco peregrinus) - najszybsze zwierzę na Ziemi (wideo HD)

Jak poluje Sokół wędrowny (Falco peregrinus) - najszybsze zwierzę na Ziemi (wideo HD)
Sokół wędrowny (Falco peregrinus) – gatunek średniego ptaka drapieżnego z rodziny sokołowatych (Falconidae). Zasiedla wszystkie kontynenty z wyjątkiem Antarktydy. W Polsce nieliczny ptak lęgowy.
Łowi głównie ptaki wielkości gołębia lub większe, łapane w locie na otwartej przestrzeni. Są to przeważnie gołębie miejskie, siewkowce, mewy i kaczki oraz mniejsze ptaki. W jadłospisie środkowoeuropejskich sokołów wędrownych znajduje się aż 200 gatunków ptaków, choć najczęściej (oprócz wspomnianych wcześniej) są to drozdy, wrony, szpaki. Zdobycz wypatruje z wysokich punktów obserwacyjnych lub z powietrza. Na ofiarę spada lotem nurkowym z bardzo dużą prędkością (ocenianą nawet na 300-350 km/h[16]) jak pocisk, uderzając w jedno skrzydło ofiary, tak by samemu uniknąć urazu. Przy pikowaniu ma złożone, ale lekko odstające od ciała skrzydła. Pogoń może trwać do skutku. W ataku próbuje doprowadzić zwierzę do śmierci przez samą siłę uderzenia w tył głowy lub kark szponami lub piersiami. Gdy zdobycz bezwiednie opada sokół nawraca i przechwytuje ją w locie, by ta nie upadła na ziemię. Już samo pojawienie się nad danym terenem sokoła powoduje panikę wśród niedrapieżnego ptactwa.

Jeśli sokół wędrowny musi aktywnie gonić zdobycz w locie, a ta nie jest dużych rozmiarów, może chwytać ją szponami i uśmiercać przez zmiażdżenie dziobem lub skręcenie kręgów szyjnych. Zachowuje się zatem inaczej niż jastrzębie korzystające jedynie z łap.

Osiągając w locie znaczną prędkość, jest w stanie strącać ptaki znacznie przerastające go rozmiarem. Nie potrafi natomiast polować na zwierzynę ukrywającą się wśród drzew i krzewów[17]. W locie pikowym sokół wędrowny potrafi rozwinąć prędkość przekraczającą 320 km/h, co czyni go najszybciej poruszającym się organizmem na Ziemi.

Badania F. Engelmanna pokazują, że w przypadku łowów z czatowni sokół nie atakuje ptaka, np. kawki czy gołębia, który przelatuje tuż pod nim, ale pozwala mu oddalić się na odległość 600–1000 m. Wtedy dopiero rozwija skrzydła i rzucając się w powietrze, pędzi, by z impetem „musnąć” ofiarę i wrócić po nią, nim ta spadnie na ziemię.

Ze względu na jedynie powietrzny sposób polowania potencjalna ofiara siedząc na ziemi nie zostanie upolowana.

Wiki

Popularne pytania
W jakich strojach chodziły dzieci w średniowieczu?
Czy poprawne jest użycie wyrażenia "dobzi ludzie"?
Czy istnieje zwierzę, które oddaje mocz pyskiem?
Czy brazylijskie Rio de Janeiro było kiedyś stolicą Portugalii?
Jakie produkty spożywcze sprzedaje się w automatach?
Za co odpowiada w 99,9 proc. jądro atomu?
Z czego składały się pierwsze hot-dogi?
Czy istnieje zegar, który pracuje bez zasilania i nakręcania od 150 lat?
Ile związków chemicznych znajduje się w jednej filiżance kawy?
Kiedy mężczyzna może odmówić kobiecie tańca?
Co w próżni spadnie szybciej: piórko czy klocek Lego?
Czy ludzie to jedyne ssaki, które potrafią jednocześnie oddychać i połykać?
Co to za miejsce?
Co przynosi szczęście rosyjskim kosmonautom?