logo
natura

Jaskinia Sơn Đoòng uznawana jest za największą z dotychczas odkrytych na świecie

 

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Sơn Đoòng (wiet. Hang Sơn Đoòng) – wietnamska jaskinia w prowincji Quảng Bình (Park Narodowy Phong Nha-Kẻ Bàng). Sơn Đoòng znajduje się w odległości 55 km na północny zachód od Đồng Hới i ok. 450 km na południe od Hanoi, blisko granicy z Laosem. Jaskinia ta jest uznawana za największą z dotychczas odkrytych na świecie.

Jaskinia ma około 9 km długości, 200 m wysokości i 150 m szerokości, jej dnem płynie podziemna rzeka[2]. Tam gdzie skała wapienna była słaba sklepienie jaskini zapadło się, tworząc wielkie prześwity, przez które wpada światło słoneczne. Odkrył ją miejscowy rolnik, który znalazł wejście do niej w 1991 roku, zaś w ślad po nim – w kwietniu 2009 r. speleolodzy brytyjscy.

Władze wietnamskie wprowadziły restrykcyjne ograniczenia w zwiedzaniu jaskini, które mają obowiązywać od 2017 r. Zwiedzać ją będzie można jedynie w zorganizowanych, maksymalnie 10-osobowych grupach pod opieką miejscowych przewodników i strażników parku narodowego. Wyłączność na organizowanie wycieczek do jaskini ma firma Oxalis Adventure Tours. Uczestnictwo w ekspedycji kosztuje 3 tys. $ od osoby. W 2017 roku odwiedzi ją nie więcej niż 800 osób.

Wiki