logo

technika
Naukowcy stworzyli replikę posągu Moai, aby pokazać, w jaki sposób mogły być transportowane do miejsca przeznaczenia (wideo HD)

Naukowcy stworzyli replikę posągu Moai, aby pokazać, w jaki sposób mogły być transportowane do miejsca przeznaczenia (wideo HD)
Moai – rodzaj posągów wykonanych ze skał o pochodzeniu wulkanicznym (tuf wulkaniczny), przez mieszkańców Wyspy Wielkanocnej. Figury są monolityczne. Niektóre ważą nawet ponad 20 ton i mają ponad 6 metrów wysokości. Największy z moai – tak zwany Paro miał około 10 metrów wysokości i ważył 75 ton. Znaleziono też jedną figurę, która została niedokończona (wysokość 21 metrów, waga około 270 ton).

Mniej niż 1/5 posągów, które zostały przemieszczone na miejsca obrzędów, miała na początku pukao, czyli specjalne polinezyjskie czerwone koki (też wykonane z tufu), przypominające kapelusze[2]. Około 95% z 887 moai, które są nam znane, zostało wyrzeźbionych ze skał wulkanicznych w kamieniołomie Rano Raraku, gdzie nadal jest 394 moai. Kamieniołom Rano Raraku z niewiadomych powodów został nagle opuszczony, a rzeźbiarze pozostawili po sobie wiele jeszcze niedokończonych figur. Figury wyrzeźbione w tym kamieniołomie były później prawdopodobnie toczone na balach na miejsce przeznaczenia i stawiane do pionu za pomocą lin. Intensywna eksploatacja wyspy przez mieszkańców i zużywanie dużych ilości drewna do transportu moai mogły się przyczynić do całkowitego ogołocenia wyspy z drzew.

Istnieje również koncepcja, że moai były transportowane w pozycji pionowej, wykorzystując specyficzny kształt moai i umiejscowienie środka ciężkości. Do takiego transportu wystarczą tylko liny i niepotrzebne jest drewno.

Istnieje wiele hipotez dotyczących tego, kto wyrzeźbił moai. Najpopularniejsza z nich mówi, że zrobili to polinezyjscy osadnicy około 1000–1100 roku naszej ery (przy czym najbliższa wyspa Pitcairn jest oddalona o 2078 km, a ponadto, płynąc od zachodu ku wyspie, napotyka się bardzo silne prądy morskie, co powoduje, że teoria ta ma wielu krytyków). Inni twierdzą, że na Wyspę Wielkanocną mieszkańcy przybyli z Ameryki Południowej i stamtąd przywieźli ze sobą swoje umiejętności kamieniarskie (jest to teoria norweskiego podróżnika Thora Heyerdahla, której nie udało się potwierdzić).

W połowie XIX wieku większość moai została przewrócona. Przypuszcza się, że było to wynikiem walk na wyspie pomiędzy bliżej nieokreślonymi grupami. Współcześnie około 50 moai z powrotem osadzono na ich dawnych miejscach.

Ocaleli mieszkańcy wyspy, których spotkali pierwsi Europejczycy, zachowali legendę o wodzu plemienia Hotu Matuʻa, który opuścił swoją ojczyznę w poszukiwaniu nowego domu. Kiedy zmarł, wyspa została podzielona pomiędzy sześciu jego synów, a następnie ich spadkobierców. Wyspiarze wierzyli, że stawiane posągi są zdolne do przechwytywania many (nadnaturalnych mocy) wodza. A to z kolei miało prowadzić do obfitych deszczów i lepszych zbiorów.

Wiki

Popularne pytania
Które zwierzę jest inteligentniejsze - pies czy wilk?
Który kraj na początku XIX wieku umożliwił Prusom przetrwanie?
Jak skończył życie ostatni cesarz dynastii Song?
Z czego Eskimosi robią alkohol?
Jaki procent papieży zostało uznanych za świętych?
Które miasto odwiedza więcej turystów - Warszawę czy Kraków?
Jaką literą poprawnie należy zapisać słowo "ALGIERCZYK"?
Co ma wspólnego kawa i rozmiar kobiecych piersi?
Jak przed 1936 roku pisało się imię “Jakub”?
Ile reparacji za II wojnę światową domagają się od Niemców Grecy?
Z jakiego powodu część sklepów odmówiła sprzedaży gry Twister tuż po jej premierze w 1966 roku?
Co się stało z rodziną Piłsudskiego po rozpoczęciu II wojny?
Od kiedy kawa przestała być dla chrześcijan napojem szatana?
Czy na własnej działce można wyciąć drzewa?