logo
zwierzęta

Jelonek czubaty (Elaphodus cephalophus) zamieszkuje górskie lasy Chin oraz Birmy i jest gatunkiem zagrożonym

Jelonek czubaty (Elaphodus cephalophus) zamieszkuje górskie lasy Chin oraz Birmy i jest gatunkiem zagrożonym

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Jelonek czubaty (Elaphodus cephalophus) – ssak parzystokopytny z rodziny jeleniowatych, jedyny przedstawiciel rodzaju Elaphodus Milne-Edwards, 1872. Gatunek Elaphodus cephalophus zamieszkuje górskie lasy Chin oraz Birmy. W południowych Chinach żyją na wysokościach 300 – 800 m, ale w niektórych prowincjach zaobserwowane zostały nawet na wysokości 4500 m. W związku z prowadzonym trybem życia badania tego gatunku są utrudnione.
U Elaphodus cephalophus występuje poroże w kształcie szpica, bardzo niewielkich rozmiarów, prawie całkowicie zasłonięte przez kilkunastocentymetrowy czub, czyli kępkę dłuższych włosów na czole (Komosińska i Podsiadło 2002). Gatunek ten ma specyficznie rozwinięte kły – u samców górne kły są wydłużone i zakrzywione oraz wystają na zewnątrz pyska. Ich długość dochodzi nawet do 2,5 cm.
Zarówno samce, jak i samice gatunku Elaphodus cephalophus wydają zarówno w okresie godowym, jak i w przypadku zagrożenia charakterystyczne dźwięki przypominające szczekanie.

Długość ciała opisywanego gatunku wynosi 100 – 160 cm, w kłębie wysokość wynosi 50- 70 cm, zaś waga to około 17 – 50 kg. U Elaphodus cephalophus występuje raczej krótki ogon o długości 7 - 16 cm. Ubarwienie ciemno - czekoladowe , spodnia część ciała jest biała, natomiast głowa oraz szyja szara.
Osobniki zazwyczaj występują pojedynczo, rzadziej widywane są w parach. Przedstawiciele trzymają się zazwyczaj blisko wody. Jelonek czubaty jest gatunkiem roślinożernym. Głównymi składnikami jego diety są: trawa, owoce, rośliny zielne czy liście krzewów.
Aktywne głównie o świcie i po zmierzchu. Prowadzą samotniczy tryb życia, czasem spotykane w parach.

Gatunek jelonka czubatego zalicza się do kategorii gatunków bliskich zagrożeniu – kategoria „Near Threatend”. Ilości osobników ciągle maleje, brak jest jednak dokładnych danych na ten temat. Ilość osobników szacowana jest na 300 – 500 tys. w Chinach. Główną przyczyną takiego statusu Elaphodus cephalophus oraz zmniejszającej się liczby osobników są polowania. Gatunek nie jest wpisany na światową listę gatunków chronionych i na razie ma taki status tylko w niektórych prowincjach Chin.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jelonek_czubaty
Popularne pytania
Dlaczego zapominamy to co działo się w pierwszych dwóch latach naszego życia?
Ile godzin musi pracować jedna pszczoła, by wyprodukować 1 kg miodu?
Ile czasu trzeba uprawiać aerobic, żeby spalić jednego pączka?
Kiedy obchodzony jest Światowy Dzień Drwala?
Ilu urzędników przypada w Polsce na jednego pracującego?
W których zawodach jest największy odsetek alkoholików?
Kim miał być Tom Cruise, gdyby nie został aktorem?
Jak w Chinach nazywa się Wielki Chiński Mur?
Których napojów lepiej nie pić podczas upałów?
Ile waży litr 40 proc. wódki?
Czym jest marchewka dla urzędników Unii Europejskiej?
Ilu ludzi stanęło na Księżycu do 2016 roku?
Ile będzie kosztować nowa Syrenka?
Jak jest po japońsku “jak się nazywasz?”?