logo

zdrowie-medycynaNa jakie choroby wegetarianie rzadziej chorują od mięsożerców?

Na jakie choroby wegetarianie rzadziej chorują od mięsożerców?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Wegetarianie rzadziej chorują na choroby niedokrwienne serca, mają niższe stężenie cholesterolu całkowitego i jego frakcji LDL, rzadziej chorują na cukrzycę typu 2, rzadziej cierpią z powodu otyłości. Nie ma jednak tak dobrze, według badań wegetarianie częściej chorują na alergię, choroby psychiczne, takie jak depresja czy nerwica, są mniej odporni na stres i statystycznie częściej chorują na nowotwory jelita grubego (aż 39% częściej) **.
Ogólnie ryzyko zapadnięcia na jakikolwiek nowotwór w przypadku wegetarian jest podobno o 11% niższe ** (choć badanie naukowców z Austrii* tego nie potwierdziły, jest podobno wręcz odwrotnie). Z wcześniejszych badań wynika, że zwiększona liczba przypadków nowotworu jelita grubego dotyczy miłośników czerwonego mięsa, natomiast jedzenia mięsa białego (kurczak, indyk) chroni przed tym rodzajem raka.
Wegetarianie częścią cierpią na niedobór żelaza i kwasów tłuszczowych omega-3, częściej mają anemię i szybciej się męczą, mają również większą łamliwość kości, problemy z tarczycą (niedobór jodu), częściej dotyka ich choroba Alzheimera i udar mózgu. Wegetarianki mają większy problem z zajściem w ciążę, częściej mają problemy z cyklem menstruacyjnym.

Zdecydowanie najlepsze samopoczucie i zdrowie mieli natomiast miłośnicy diety śródziemnomorskiej, którzy oprócz warzyw i owoców nie stroni od białego mięsa i ryb.

* Badania Uniwersytetu Medycznego w Graz w Austrii
** Badania z Uniwersytetu w Oksfordzie
Popularne pytania
Jak jest po czesku “mama”?
Żebrząc powinno się zawsze prosić o ......
Co groziło posłowi w II RP, gdy przyłapano go na niegodziwym zachowaniu?
Jaka kara grozi w Polsce za zbieranie w lesie chronionych gatunków grzybów?
Czy komórka z kartą pełną muzyki waży więcej od komórki z pustą kartą?
Co zawiera więcej witaminy C - papryka czy cytryna?
Która z ludzkich komórek jest najmniejsza?
Który polski film wyemitowano w Chinach po katastrofie smoleńskiej?
Czy słonie boją się mrówek?
Czy na polskich plażach można pić piwo?
Jak pozbyć się niemiłego zapachu ryby?
Dlaczego koci żwirek może być radioaktywny?
Ile polskich Żydów zginęło w Katyniu?
Gdzie urodził się Jezus - w stajence czy grocie?