logo

zwierzęta
Rekin polarny (Somniosus microcephalus) może urosnąć do ponad 7 metrów i żyć nawet ok. 400 lat


Rekin polarny (Somniosus microcephalus) – gatunek ryby koleniokształtnej z rodziny Somniosidae. Dawniej zaliczany był do rodziny scymnowatych (Dalatiidae) i rzędu rekinokształtnych (Galeiformes).
Występuje w wodach Grenlandii, Morza Północnego, północnego Atlantyku, Oceanu Arktycznego i Morza Białego. Niekiedy spotykane są bardziej na południe.
Największy osobnik, jaki został złapany, mierzył 6,4 m, ale rekiny polarne prawdopodobnie mogą dorastać do 7,3 m (przy średniej wielkości rzędu od 4 do 5 m) i osiągać masę do 1,5 tony. 1/3 masy ciała rekina polarnego stanowi wątroba. Rekin przydenny, spotykany w wodach pelagialnych, schodzący na głębokość do 1200 metrów (jednego osobnika schwytano w Zatoce Meksykańskiej na głębokości 1800 m, jest też doniesienie o rekinie polarnym na głębokości 2200 m). Zimą podpływa bliżej powierzchni, latem spotykany najczęściej na głębokościach 180 do 550 m. Pływa powoli – w porównaniu do wielkości ciała najwolniej z dotąd zbadanych ryb – ze średnią prędkością 1,22 km/h, (max. 2,6 km/h). Wędruje stadami. Poluje na ryby i morskie ssaki, takie jak foki, które przypuszczalnie chwyta, gdy te śpią w wodzie. W żołądkach tych zwierząt znajdowano szczątki reniferów i niedźwiedzi polarnych.

Gatunek jajożyworodny, do 10 osobników w miocie. Rośnie powoli, w tempie nie większym niż centymetr rocznie. Młode w chwili przyjścia na świat mają niewiele ponad 60 cm długości. Rekin ten miał kiedyś znaczenie gospodarcze ze względu na pozyskiwany z jego wątroby olej[potrzebny przypis]. Mięso surowe jest toksyczne ze względu na wysoką zawartość N-tlenku trimetyloaminy, dopiero ususzone, sfermentowane lub ugotowane z kilkukrotną wymianą wody nadaje się do jedzenia. Inuici wyrabiali z suszonej skóry ryby materiał na buty.

Badania Nielsena i współpracowników (2016) przeprowadzone na grupie 28 samic rekina polarnego o długości ciała od 0,81 m do 5,02 m wykazały, że rekiny polarne osiągają dojrzałość płciową w wieku 156 lat (± 22 lata); największy badany przez autorów rekin polarny osiągnął wiek 392 lat (± 120 lat) i tym samym jest najstarszym znanym kręgowcem, podczas gdy dotychczas szacowano, że gatunek ten dożywa 200 lat. Badania wykonano za pomocą oznaczania radioizotopów pochodzących z próbnych wybuchów bomb termojądrowych.

Rekin polarny obecny jest w legendach i podaniach Inuitów i Aleutów.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Rekin_polarny
Popularne pytania
Który pies nie potrafi szczekać?
Co może spowodować zbyt intensywny pocałunek?
Czy ołów utonie w rtęci?
Ile księżyców ma Jowisz?
W którym kraju yoyo było rodzajem broni?
Kto lepiej zapamiętuje nowe twarze - kobiety czy mężczyźni?
W którym wieku Jagiellonowie rządzili jedną trzecią Europy?
Jaka zwykła codzienna czynność jest wyjątkowo stresująca dla mężczyzn?
Czy to prawda, że króliki nie potrafią wymiotować?
Na jakiej podstawie Rosjanie podważają niepodległość państw bałtyckich?
Jaka aparatura jest potrzebna do warzenia piwa w warunkach domowych?
Na czym polega "Efekt Cheerios"?
Gdzie statystycznie jest więcej wypadków: na autostradach i drogach ekspresowych czy na zwykłych ulicach?
Dlaczego obiekty w kosmosie mają zazwyczaj kształt kuli?