logo

militaria
Lanca ognista - pierwsza na świecie broń prochowa, poprzednik broni palnej. Wynaleziona ok. X wieku w Chinach

Lanca ognista - pierwsza na świecie broń prochowa, poprzednik broni palnej. Wynaleziona ok. X wieku w Chinach
Lanca ognista (chiń. upr.: 火枪; chiń. trad.: 火槍; pinyin: huǒ qiāng) – pierwsza na świecie broń prochowa, poprzednik broni palnej.

Lanca ognista miała postać rury bambusowej, wypełnionej prochem i siekańcami, przymocowanej do włóczni. Po podpaleniu działała jak rodzaj ręcznego miotacza ognia, wyrzucając strumień ognia na odległość ok. 2 m. Oprócz płomienia, czynnikiem rażącym były też rozpalone pociski (kawałki metalu, ceramiki, czasem zatrute strzałki) wylatujące z lancy, które mogły lecieć na kilka-kilkanaście metrów. Ze względu na niski koszt i łatwość wykonania były używane od czasów dynastii Song aż po czasy mingowskie, a nawet w XX wieku.

Zasięg nieznacznie większy od zwykłej włóczni i konieczność przygotowania broni sprawiały, że skuteczna była głównie w obronie, zwłaszcza fortyfikacji – gdy jej ogień można było skierować przeciwko atakującym w konkretnym, z góry wiadomym miejscu – np. wspinającym się na przystawioną do murów drabinę oblężniczą. Baterie lanc, umieszczone na wózku, można było wykorzystać dla obrony np. wyłomu w murze, czy bramy[3].

Nie była to jednak typowa broń palna, ponieważ średnica pocisków była o wiele mniejsza od kalibru broni, co nie pozwalało na właściwe uszczelnienie lufy i zwiększenie ciśnienia do poziomu niezbędnego do wyrzucenia pocisku z wielką prędkością (co za tym idzie, na dużą odległość i z wielką siłą)[a]. Zwiększenie ciśnienia uniemożliwiała też zbyt mała wytrzymałość bambusowej tuby lancy oraz zbyt niska jakość wczesnego prochu.

Z czasem zastąpiono bambusową rurę lufą metalową o stałym przekroju, zwiększając też kaliber pocisku. Te protodziała (zwane przez J. Needhama eruptorami) były już zdolne do wyrzucenia pocisków nawet na kilkaset metrów (przynajmniej według ówczesnych opisów). Użycie lufy metalowej i prochu o większej zawartości saletry (70–80%) doprowadziło ostatecznie do stworzenia broni palnej, której głównym czynnikiem rażącym jest pocisk, a nie płomień wylotowy; najstarsze jej znane przykłady są datowane na XIII wiek.

Lance ogniste wykorzystywano m.in. w wojnach dynastii Song przeciw północnym państwom Liao i Jin, a następnie przez Jin przeciwko Mongołom Czyngis-chana. W Europie lance pojawiają się w XIV w., podobnie jak działa, a forma obydwu jest na tyle zbliżona do chińskiej, że sugeruje to bezpośrednie zapożyczenie.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Lanca_ognista
Popularne pytania
Co znajduje się na zdjęciu?
Czy w naturze występują myszy, które nie boją się kota?
Skąd pochodzi nazwa "Canon"?
Który ze znanych polskich pisarzy był sponsorowany przez CIA?
Który kraj jako pierwszy zezwolił na dystrybucję pornograficznych gazet?
Czy dezodorantu należy używać od razu po kąpieli?
Jak dietą poprawić libido?
Czy sterydy anaboliczne sprawiają, że mięśnie siłacza rosną?
Jaki wyrok otrzymała w Polsce osoba, która ukradła metalową rurę?
Czy wiesz co przedstawia zdjęcie?
Na jaką odległość rozpościera się panorama z wierzchołka Mount Everestu?
W którym roku Szwajcaria wstąpiła do ONZ?
Czego nie mogą robić Dunki?
Ile godzin na dobę śpią goryle?