logo

zwierzętaPrezentowana w Muzeum Historii Naturalnej (Chicago) samica tyranozaura - Sue. To najlepiej zachowany szkielet T.rexa (90%)


Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Tyranozaur (Tyrannosaurus) – rodzaj teropoda z rodziny tyranozaurów[a]. Jedynym gatunkiem z tego rodzaju, którego istnienie zostało potwierdzone i który jest zarazem jednym z najbardziej znanych dinozaurów, jest Tyrannosaurus rex.

Tak jak inne późne tyranozauroidy, tyranozaur był dwunożnym mięsożercą z masywną czaszką, a jego ciało było utrzymywane w równowadze przez długi ogon. Obecnie znane są teropody dorównujące, a nawet przewyższające wielkością tyranozaura. Jednak mierząc niemal 13 metrów długości i ważąc około 6 ton, nadal pozostaje największym znanym tyranozauroidem i jednym z największych znanych drapieżników lądowych wszech czasów.

Skamieniałości gatunku T. rex odkryto w formacjach skalnych zachodniej części Ameryki Północnej, datowanych na ostatnie trzy miliony lat okresu kredy (późny mastrycht, około 68,5–65,5 milionów lat temu). Był to jeden z ostatnich dinozaurów, nie licząc ptaków. Wymarł podczas wielkiego wymierania kredowego. Odnaleziono około 30 okazów, z czego niespełna połowa to w miarę kompletne szkielety. Udało się również odkryć niewielką ilość pozostałości tkanek miękkich zwierzęcia. Materiał kopalny okazał się wystarczający do przeprowadzenia badań dotyczących m.in. tempa wzrostu tyranozaura i jego biomechaniki. Wiele aspektów jego życia, jak zdobywanie pożywienia, fizjologia czy osiągana prędkość, pozostaje jednak przedmiotem sporów.

https://en.wikipedia.org/wiki/Tyrannosaurus
Popularne pytania
Jak jest po włosku “proszę wejść!”?
Kiedy i kto założył pierwszą szkołę?
W którym kraju obchodzi się święto penisa?
Co zarzucał Hitlerowi współzałożyciel NSDAP Otto Strasser?
Ile koty mają palców?
Kto jest mądrzejszy: koty czy psy?
W którym roku Dzień Kobiet przestał być w Polsce świętem państwowym?
Czy po zachowaniu kota można stwierdzić, jak zmieni się pogoda?
Jak Hitler zniechęcał ludzi do jedzenia mięsa?
Który ruch jest najlepszy do wzrostu mięśni - koncentryczny, ekscentrycznym, czy izometryczny?
Czy dezodoranty ograniczają wydzielanie potu?
Ile dzieci urodziło się dzięki wymianie studenckiej Erasmus?
W którym państwie na świecie Walentynki są co miesiąc?
Jakiego wzrostu są Smerfy?