logo
zwierzęta

Prezentowana w Muzeum Historii Naturalnej (Chicago) samica tyranozaura - Sue. To najlepiej zachowany szkielet T.rexa (90%)


Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Tyranozaur (Tyrannosaurus) – rodzaj teropoda z rodziny tyranozaurów[a]. Jedynym gatunkiem z tego rodzaju, którego istnienie zostało potwierdzone i który jest zarazem jednym z najbardziej znanych dinozaurów, jest Tyrannosaurus rex.

Tak jak inne późne tyranozauroidy, tyranozaur był dwunożnym mięsożercą z masywną czaszką, a jego ciało było utrzymywane w równowadze przez długi ogon. Obecnie znane są teropody dorównujące, a nawet przewyższające wielkością tyranozaura. Jednak mierząc niemal 13 metrów długości i ważąc około 6 ton, nadal pozostaje największym znanym tyranozauroidem i jednym z największych znanych drapieżników lądowych wszech czasów.

Skamieniałości gatunku T. rex odkryto w formacjach skalnych zachodniej części Ameryki Północnej, datowanych na ostatnie trzy miliony lat okresu kredy (późny mastrycht, około 68,5–65,5 milionów lat temu). Był to jeden z ostatnich dinozaurów, nie licząc ptaków. Wymarł podczas wielkiego wymierania kredowego. Odnaleziono około 30 okazów, z czego niespełna połowa to w miarę kompletne szkielety. Udało się również odkryć niewielką ilość pozostałości tkanek miękkich zwierzęcia. Materiał kopalny okazał się wystarczający do przeprowadzenia badań dotyczących m.in. tempa wzrostu tyranozaura i jego biomechaniki. Wiele aspektów jego życia, jak zdobywanie pożywienia, fizjologia czy osiągana prędkość, pozostaje jednak przedmiotem sporów.

https://en.wikipedia.org/wiki/Tyrannosaurus
Popularne pytania
Jaki procent mężczyzn kocha swój samochód bardziej od żony?
Z którego państwa pochodzi wódka z soku agawy zwana Tequila?
Czy gaz ziemny jest bezwonny?
Czy można sie jakoś obronić przed tygrysem?
Kto jako pierwszy użył sformułowania "surfować po Internecie"?
Które kraje broniły Austrii przed anschlussem w 1938 roku?
W którym roku Rosjanie przyznali się do paktu Ribbentrop-Mołotow z 1939 roku?
Co jest na zdjęciu?
Od czego pochodzi chemiczny symbol złota Au?
Jak znaleźć konkretny film korzystając tylko z Googla?
Co oznacza imię Mirka?
Czy w Polsce nie można opalać się topless?
Skąd pochodzą Słowianie?
Co grozi muzułmaninowi za przejście na chrześcijaństwo?