logo

astronomia-fizykaKtóry napęd rakietowy umożliwia dotarcie na Marsa w 12 minut?

Który napęd rakietowy umożliwia dotarcie na Marsa w 12 minut?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

To termojądrowy silnik strumieniowy, który według wyliczeń może rozpędzić rakietę to prędkości 971 mln km/h, czyli 90% prędkości światła. Taka prędkość umożliwiłaby dotarcie na Marsa w 12 minut, a do Alfa Centauri w 4,5 roku. Dla porównania silnik standardowy (na paliwo chemiczne) umożliwia lot na Marsa w 5 miesięcy, a na Alfę Centauri potrzebuje 74 tys. lat.
Rakieta nie musiałaby zabierać z sobą żadnego paliwa, bo silnik termojądrowy wykorzystywałby powszechny w kosmosie wodór. Podczas lotu dzięki silnemu polu magnetycznemu paliwo byłoby zbierane z przestrzeni kosmicznej, następnie w wyniki fuzji termojądrowej zamieniane w energię. Niestety zanim tego typu silnik pojawi się w kosmosie musi być sprawdzony w ziemskich warunkach, a niestety cały czas nie udaje się kontrolować przebiegu tego typu fuzji. We wrześniu 2013 roku udało się po raz pierwszy uzyskać dodatni bilans energetyczny w urządzeniu National Ignition Facility, budowany jest reaktor tokamak (projekt ITER), który bazuje na Joint European Torus (JET).
Jeśli nawet udałoby się zbudować silniki, to ludzie nie wiedzą jeszcze, jakie materiały są w stanie wytrzymać podróże z taką prędkością.
Wśród różnych innych pomysłów napędów wyróżnia się kilka: już testowany napęd jonowy (podróż na Marsa 1 miesiąc, Alfa Centauri 18 tys. lat), żagle słoneczne (Mars 15 dni, AC 95 lat), napęd mikrofalowy (Mars 1 dzień, AC 11 lat) i anihilacyjny (Mars 15 minut, AC 5,5 roku) oraz już testowany napęd nuklearny (Mars w 2 godziny, AC w 47 lat).
Popularne pytania
Z którym państwem Rosja jest oficjalnie w stanie wojny?
W którym kraju, jeśli mężczyzna powie kobiecie komplement kobiecie, musi ją poślubić?
Ile skarpet można powiesić na lince do prania?
Dlaczego Śląsk nigdy nie uległ germanizacji?
Czyje jest to oko?
Jak prawidłowo wymówić słowo “Tumblr”?
Czy psi nos może zamarznąć w czasie zimy?
Czy Piłsudski poszedłby z Niemcami na Rosję w 1939 roku?
Dlaczego kobiety otwierają usta przy malowaniu rzęs?
Dlaczego Robert Lewandowski nie może zagrać w Athletic Bilbao?
Czy wiesz co przedstawia zdjęcie?
Który szczyt ma wyższą wysokość względną: Denali (McKinley) czy Mount Everest?
Czy Żydzi kolaborowali z Niemcami podczas II wojny?
W którym miejscu na Ziemi nie ma życia?