logo

astronomia-fizykaKtóry napęd rakietowy umożliwia dotarcie na Marsa w 12 minut?

Który napęd rakietowy umożliwia dotarcie na Marsa w 12 minut?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

To termojądrowy silnik strumieniowy, który według wyliczeń może rozpędzić rakietę to prędkości 971 mln km/h, czyli 90% prędkości światła. Taka prędkość umożliwiłaby dotarcie na Marsa w 12 minut, a do Alfa Centauri w 4,5 roku. Dla porównania silnik standardowy (na paliwo chemiczne) umożliwia lot na Marsa w 5 miesięcy, a na Alfę Centauri potrzebuje 74 tys. lat.
Rakieta nie musiałaby zabierać z sobą żadnego paliwa, bo silnik termojądrowy wykorzystywałby powszechny w kosmosie wodór. Podczas lotu dzięki silnemu polu magnetycznemu paliwo byłoby zbierane z przestrzeni kosmicznej, następnie w wyniki fuzji termojądrowej zamieniane w energię. Niestety zanim tego typu silnik pojawi się w kosmosie musi być sprawdzony w ziemskich warunkach, a niestety cały czas nie udaje się kontrolować przebiegu tego typu fuzji. We wrześniu 2013 roku udało się po raz pierwszy uzyskać dodatni bilans energetyczny w urządzeniu National Ignition Facility, budowany jest reaktor tokamak (projekt ITER), który bazuje na Joint European Torus (JET).
Jeśli nawet udałoby się zbudować silniki, to ludzie nie wiedzą jeszcze, jakie materiały są w stanie wytrzymać podróże z taką prędkością.
Wśród różnych innych pomysłów napędów wyróżnia się kilka: już testowany napęd jonowy (podróż na Marsa 1 miesiąc, Alfa Centauri 18 tys. lat), żagle słoneczne (Mars 15 dni, AC 95 lat), napęd mikrofalowy (Mars 1 dzień, AC 11 lat) i anihilacyjny (Mars 15 minut, AC 5,5 roku) oraz już testowany napęd nuklearny (Mars w 2 godziny, AC w 47 lat).
Popularne pytania
Czy pies może nauczyć się jeździć samochodem?
Czy karmienie gołębi może być groźne dla zdrowia?
Czy duży wysiłek zwiększa odporność człowieka?
Pod którą banderą pływa więcej statków pełnomorskich: pod polską czy słowacką?
Co Niemcy planowali zrobić po wojnie z okupowaną Warszawą?
Ile kosztuje w Norwegii pół litra wódki?
Ile mierzy najdłuższy basen świata?
Ile rozmów telefonicznych w ciągu roku przeprowadza przeciętny człowiek?
W którym roku wprowadzono religię do polskich szkół?
Jak rozrasta się grzybnia?
Czy Adolf Hitler budował na wyspie Rugia największy na świecie pensjonat?
Ile godzin na dobę śpi koala?
Gdzie zabronione jest granie w domino w niedzielę?
Jak w prosty sposób ćwiczyć pamięć?