logo

człowiek
Malowidło sprzed 30 tys. lat, jaskinia Chauveta, Francja

Malowidło sprzed 30 tys. lat, jaskinia Chauveta, Francja
Jaskinia Chauveta – francuska jaskinia położona w dolinie rzeki Ardèche, zawierająca malowidła naskalne z okresu górnego paleolitu.

Jaskinia stanowi ciąg galerii i korytarzy o długości ponad pół kilometra. Ponieważ nie była odwiedzana przez ludzi od czasów górnego plejstocenu, w gliniastym podłożu zachowały się odciski stóp ludzkich oraz niedźwiedzi jaskiniowych, a także ślady ognisk. Brak śladów pożywienia i obróbki narzędzi wskazuje, że jaskinia nie pełniła funkcji mieszkalnych, służąc jedynie jako sanktuarium.

Ludzie przebywali w jaskini Chauveta w okresie ok. 32-30 tys. lat temu i ponownie ok. 28/27-26 tys. lat temu. Na ścianach jaskini znajdują się wykonane czarną i czerwoną farbą wizerunki zwierząt, a także odciski dłoni ludzkich i znaki punktowe. Malowidła odznaczają się wysokim poziomem artystycznym i realizmem. Wśród ponad 300 przedstawień zwierząt uwieczniono m.in. mamuty, niedźwiedzie jaskiniowe, lwy jaskiniowe i nosorożce włochate. Wśród malowideł znajduje się także antropomorficzny wizerunek żubra przypominający stylistycznie „czarownika” z Trois Frères, a także najstarsze znane na świecie przedstawienie sowy.

Została odkryta w 1994 roku przez francuskich speleologów, których pracą kierował Jean-Marie Chauvet. Francuskie władze zaraz po odkryciu jaskini zadecydowały o zamknięciu jej dla zwiedzających, by chronić malowidła przed zniszczeniem.

W 2010 roku wnętrza jaskini uwiecznił na taśmie filmowej niemiecki reżyser Werner Herzog w swoim filmie dokumentalnym Jaskinia zapomnianych snów.

Obok jaskini powstał budynek, w którym stworzono kopię jaskini. Prace budowlane i wykończeniowe trwały 3 lata i kosztowały ok. 45 mln euro. Replika jaskini została otwarta 25 kwietnia 2015 roku.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jaskinia_Chauveta
Popularne pytania
Na jakie dolegliwości zalecano papierosy w Europie w XVI wieku?
Kto rozpoczął wojnę w Korei w 1950 roku?
Co było warunkiem przystąpienia Anglii do sojuszu antyrosyjskiego w 1790 roku?
Czy Ludwik XVI i jego żona Maria mogli uratować życie i nie trafić na gilotynę?
Czy astma jest chorobą śmiertelną?
Dlaczego Stalin nie świętował dnia zwycięstwa nad Niemcami?
Ile w USA jest miejscowości o nazwie Warszawa?
Jak prawidłowo wymówić słowo “Huawei”?
Co znajduje się na zdjęciu?
Czy ziewanie ma jakiś związek z ilorazem inteligencji?
Na czym polega praca coolhuntera?
Przy jakim znanym obiekcie powstała “Tęcza” na placu Zbawiciela?
Jak się nazywa przerwa pomiędzy brwiami?
Czy po urodzeniu dziecka waga kobiety wraca do wyjściowej?