logo

psychologiaCo się dzieje w mózgu nastolatka?

Co się dzieje w mózgu nastolatka?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Kiedy dziecko staje się nastolatkiem w jego mózgu dokonuje się prawdziwa rewolucja, a mówiąc trochę bardziej precyzyjnie - kompletna przebudowa. W zaledwie 10% dotyczy to tzw. burzy hormonów, reszta to ogromne zmiany w mózgu, które można porównać jedynie do wielkiego placu budowy.
Nastolatek ma kłopoty z prawidłowym odczytywaniem emocji (kłopoty z pracą kory przedczołowej), w tym również swoich. Jeśli więc ktoś jest przygnębiony nastolatek może nie wiedzieć, co się dzieje, nie kontroluje również swoich emocji, tak naprawdę nie wiadomo, co w danym momencie czuje, czy wściekłość, radość, ma również problemy z empatią.
Rodzice niestety nie mają większego wpływu na ten proces, mogą jedynie starać się, aby nastolatek nie ryzykował swoim zdrowiem. Rodzice muszą po prostu poczekać, aż ta demolka w mózgu wreszcie się skończy, a nastąpi to dopiero po kilku latach. Dopiero wtedy nastolatek będzie w stanie ocenić swoje zachowanie w sposób racjonalny.
Należy również dodać, że ten przedziwny okres należy również do najbardziej kreatywnych, to właśnie wtedy pojawiają się śmiałe pomysły i wizje, które mogą zostać zmaterializowane w późniejszym życiu.
Popularne pytania
Jak działa serce w kosmosie?
Czy kobiety mają “Jabłko Adama”?
Czy malutkie koty nie potrafią wyciągać pazurów?
Czy biali poparli czerwonych w wojnie z Polską w 1920 roku?
Kto pod koniec lat 70-tych zarabiał więcej na handlu z ZSRR - Niemcy czy USA?
W którym miejscu ludzkiego ciała znajduje się "trójkąt śmierci"?
Czy gepard ryczy?
Czy odpowiednio dobrane rośliny mogą sprawić, że pszczoły będą mniej żądlić?
Co zrobić, gdy zgubisz się w lesie?
Koty mają słabość do kocimiętki, a lwy do ......
W którym roku rząd USA przyznał oficjalnie, że istnieje tajna baza "Strefa 51"?
Dlaczego Niemcy nie zbombardowali USA podczas II wojny?
Czy wrzodami można się zarazić?
Kiedy W-wa znalazła się w 10. największych europejskich miast?