logo

psychologiaCo się dzieje w mózgu nastolatka?

Co się dzieje w mózgu nastolatka?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Kiedy dziecko staje się nastolatkiem w jego mózgu dokonuje się prawdziwa rewolucja, a mówiąc trochę bardziej precyzyjnie - kompletna przebudowa. W zaledwie 10% dotyczy to tzw. burzy hormonów, reszta to ogromne zmiany w mózgu, które można porównać jedynie do wielkiego placu budowy.
Nastolatek ma kłopoty z prawidłowym odczytywaniem emocji (kłopoty z pracą kory przedczołowej), w tym również swoich. Jeśli więc ktoś jest przygnębiony nastolatek może nie wiedzieć, co się dzieje, nie kontroluje również swoich emocji, tak naprawdę nie wiadomo, co w danym momencie czuje, czy wściekłość, radość, ma również problemy z empatią.
Rodzice niestety nie mają większego wpływu na ten proces, mogą jedynie starać się, aby nastolatek nie ryzykował swoim zdrowiem. Rodzice muszą po prostu poczekać, aż ta demolka w mózgu wreszcie się skończy, a nastąpi to dopiero po kilku latach. Dopiero wtedy nastolatek będzie w stanie ocenić swoje zachowanie w sposób racjonalny.
Należy również dodać, że ten przedziwny okres należy również do najbardziej kreatywnych, to właśnie wtedy pojawiają się śmiałe pomysły i wizje, które mogą zostać zmaterializowane w późniejszym życiu.
Popularne pytania
Jak długo może latać ptak?
Za co Napoleon przeprosił Poniatowskiego?
Czym jest owoc banana?
Jak nazywa się afrykańskie piwo produkowane z bananów?
Które części w telefonie są najdroższe?
Czy w III Rzeszy istniało bezrobocie?
Kto ma większe szanse w pojedynku - tygrys kontra lew?
Kto to powiedział?
Co pozostawił po sobie na Księżycu astronauta Neil Armstrong?
Czym jest Somnifobia?
Z jakiego powodu pierwsza egzekucja za pomocą krzesła elektrycznego zakończyła się niepowodzeniem?
Kto dowodził obroną Westerplatte od 2 września 1939 roku?
Za czym bardziej tęskimy, za ludźmi czy za wspomnieniami?
Czy tlen zabija?