logo
biologia

Etapy rozwoju osy (Vespula vulgaris)

 

Osa pospolita (Vespula vulgaris) – gatunek błonkówki z rodziny osowatych. Rodzimy zasięg występowania ma holarktyczny. W większości zasięgu występuje pospolicie. Gatunek inwazyjny, introdukowany w Islandii, Nowej Zelandii i Australii.

W Europie Środkowej występuje powszechnie od kwietnia do października. W Polsce jest gatunkiem pospolitym, również w miastach.

Długość ciała osy pospolitej wynosi od 10 do 14 mm u robotnic, od 16 do 18 mm u królowych i od 13 do 15 mm u samców. Owad ten ma charakterystyczne czarno-żółte ubarwienie. Odwłok u nasady jest silnie przewężony, stąd określenie „talia osy”.

Gniazda buduje w ziemi, zwykle wykorzystując nory drobnych ssaków. Królowa składa w nim jaja, a wylęgające się robotnice rozbudowują gniazdo i karmią larwy uśmierconymi i przeżutymi owadami.

Dorosłe osy żywią się nektarem kwiatów, słodkimi sokami i soczystymi owocami. Zjadają też pokarm pochodzenia zwierzęcego.

Użądlenie osy pospolitej jest bolesne, ale dla większości ludzi nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, poza przypadkami osób uczulonych. W przypadku użądlenia osoby chorej należy skierować się jak najszybciej do lekarza.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Osa_pospolita

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 4 nieinwazyjne reklamy, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Nie mamy dotacji z Unii czy państwowych firm, wesprzyj niezależny serwis, wpłać tyle, ile możesz i dołącz do unikalnej społeczności


Dane do konta Premium wysyłane są na podany w zamówieniu email do 24h od zaksięgowania wpłaty
Email
Popularne pytania
Czy ziewanie ma jakiś związek z ilorazem inteligencji?
Jak sprawdzić, które aplikacje są zainstalowane w Facebooku?
Kto jest najgrubszy w Europie?
Co to za roślina?
Pod jaką nazwą sprzedawano Malucha (Fiat 126p) na rynku australijskim?
Czy diament to węgiel?
Czy głupota jest dziedziczna?
Skąd pochodzi słynne słowo Mayday?
Które paznokcie rosną szybciej: u nóg czy u rąk?
Jak przeprowadzić "rozwód" kościelny, czyli stwierdzenie nieważności małżeństwa?
Wpływy ze sprzedaży gry "GTA V" w ciągu trzech dni od premiery przekroczyły 1 mld dolarów, bijąc przy tym rekordy filmowe.
Dlaczego piwo z puszki ma metaliczny smak?
Co to jest?
Czy samice pingwinów oddają się nierządowi za budulec potrzebny do konstrukcji gniazda?
Ile wzrostu miał przeciętny Polak pod koniec XIX wieku?