logo

transportPółzanurzalny statek transportowy Blue Marlin

Półzanurzalny statek transportowy Blue Marlin

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

MV Blue Marlin i jego bliźniacza jednostka, Black Marlin, zaliczane są do klasy półzanurzalnych statków transportowych. Pierwszym właścicielem był norweski Offshore Heavy Transport, od zbudowania do kwietnia 2000 r. W listopadzie 1999 r. zostały zakupione przez holenderski Dockwise Shipping. Statki zostały zaprojektowane do transportu wyjątkowo ciężkich półzanurzalnych platform wiertniczych. Mogą transportować ładunki o masie do 30000 ton i o środku ciężkości położonym do 30 metrów ponad pokładem ładunkowym.

Statki te mają po 38 kabin, mogących pomieścić do 60 osób załogi. Załoga ma do dyspozycji salę gimnastyczną, basen pływacki i saunę.

Marynarka USA wykorzystała Blue Marlin do przetransportowania uszkodzonego niszczyciela USS "Cole" (DDG-67) do Stanów Zjednoczonych, po tym jak został unieruchomiony przez samobójcze ataki bombowe w Adenie w Jemenie.

W drugiej połowie 2003 r. w Blue Marlin zwiększono pojemność i dostawiono dwa wysuwane pędniki dla poprawienia zdolności manewrowej. Powrócił do służby w styczniu 2004 r. Dostarczył ważącą 60000 ton platformę Thunder Horse do Corpus Christi w Teksasie.

W lipcu 2005 r. Blue Marlin w jedenaście dni przeniósł rafinerię Snøhvit z miejsca budowy w Cádiz do Hammerfest. Przedsięwzięcie zostało sfilmowane do programu Kings of Construction kanału Discovery oraz Mega Movers History Channel.

W listopadzie 2005 r. Blue Marlin wypłynął z Corpus Christi w Teksasie niosąc pływającą stację radarową SBX do Adak na Alasce. Płynął przez Amerykę Południową i Pearl Harbor na Hawajach, do którego przybył 9 stycznia 2006 r., przebywszy 15000 mil.

W styczniu 2007 Blue Marlin transportował dwie platformy samopodnośne Rowan Gorilla VI i GlobalSantaFe Galaxy II z portu Halifax w Nowej Szkocji w Kanadzie na Morze Północne.

https://pl.wikipedia.org/wiki/MV_Blue_Marlin
Popularne pytania
Czy żołnierz uciekając na polu bitwy na otwartej przestrzeni powinien biec zygzakiem czy prosto?
Czy Statua Wolności w Nowym Jorku była kiedyś obiektem ataku terrorystycznego?
Ile obwodu w talii stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia?
Czy Mao wskazał oficjalnie swojego następcę?
Ilu Polaków ma na nazwisko “Laska"?
Czy wiesz co przedstawia zdjęcie?
Czy pies może być uczulony na właściciela?
Co oznacza imię Adela?
Jak pozbyć się "malinki"?
Co oznacza imię Aaron?
Kiedy jest najlepsza pora na seks?
Osoby preferujące nocny tryb życia mają rzadziej czy częściej problemy psychiczne?
Dlaczego Śląsk nigdy nie uległ germanizacji?
Ile ważyło największe jabłko świata?