logo

porady-trikiCzy surówki powinno się jeść wraz z głównym daniem?

Czy surówki powinno się jeść wraz z głównym daniem?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Nie, surówki powinno się jeść najpierw, a dopiero potem należy zacząć jeść główne danie. Najlepiej jednak, aby rozpocząć większy posiłek od owocu, który powinniśmy zjeść co najmniej 15 minut przed głównym daniem, przygotuje on żołądek do trawienia, następnie powinniśmy zjeść sałatkę, a na końcu danie główne. Warzywa do surówki należy wybrać takie, które nasz organizm lubi. Jeśli z jakiś warzywem mamy kłopot powinniśmy z niego zrezygnować, albo najpierw odpowiednie go przygotować do trawienia (niewielka obróbka termiczna - gotowanie na parze, w formie soku). Dzięki jabłku i surowce przygotujemy żołądek do pracy i trawienia białek (najbardziej pracochłonne trawienie), węglowodanów i tłuszczy. Zadaniem enzymów trawiennych jest rozdrobnienie pokarmu do jedno-cząsteczkowych elementów (aminokwasów, kwasów tłuszczowych i cukrów prostych), które następnie trafią do krwi. Początek trawienia rozpoczyna się w jamie ustnej, gdzie enzym ptialina pomaga rozkładać węglowodany złożone (skrobię), następnie do pracy przystępuje żołądek i trzustka, ostatnie enzymy są uwalniane w jelicie. Z wiekiem produkcja enzymów jest coraz mniejsza. Człowiek po posiłku może być senny, szybko pojawia się poczucie sytości, wzdęcia, odbijanie, wiatry. Aby wspomóc trawienie można wykorzystać warzywa, jednak należy pamiętać, aby produkty te nie były poddawane obróbce termicznej np. w wyniku gotowania powyżej 47 stopni Celsjusza niszczymy większość enzymów. Trawienie ułatwiają również sfermentowane przetwory mleczne np: kefir, jogurt, maślanka. Jeśli chcemy zwiększyć produkcję enzymów i lepiej trawić nie powinniśmy zapominać o oleju z oliwek, papai, z ziół - estragon, natka pietruszki, pokarmów z dużą ilością magnezu (zielone warzywa liściaste, orzechy, tofu), magnez jako koenzym dodatkowo aktywuje enzymy trawienne.
Popularne pytania
Skąd pochodzi słowo “wypłata"?
Czy prowadzenie samochodu z równoczesnym obsługiwaniem telefonu jest równie niebezpieczne jak jazda pod wpływem alkoholu?
Które produkty oczyszczają żyły?
Z jakiej odległości współczesny czołg może zniszczyć inny czołg?
Człowiek ze wzrostem 188 cm jest wyższy od 94 proc. ludzi na ziemi?
Co ma wspólnego kawa i rozmiar kobiecych piersi?
Dlaczego Niemcy w zaborze pruskim ulegali polonizacji?
Dlaczego Sony PlayStation nazywa się PlayStation?
Co to jest Chromofobia?
Kto bardziej zadłużył Polskę - W.Jaruzelski czy E.Gierek?
Twarz podparta z boku jedną dłonią włożoną w drugą oznacza ....
Co to jest “arachnefilia”?
Czy zwierzęta uprawiają seks dla przyjemności?
Czy po wojnie z Polską Hitler zaproponował pokój Wielkiej Brytanii i Francji?