logo

natura
Która rosnąca w Polsce roślina jest najbardziej trująca?

Która rosnąca w Polsce roślina jest najbardziej trująca?
Do najbardziej trujących roślin, które rosną na terenie Polski, należy pokrzyk wilcza jagoda (Atropa belladonna L.) (na zdjęciu). Rzymianki używały wyciągów z tej rośliny jako kropli do oczu, chodziło tu głównie o efekt wizualny - źrenice ulegały wyraźnemu rozszerzaniu nadając im przy tym blask. Jagody służyły kiedyś do trucia wilków, dlatego w polskiej nazwie pojawia się nawiązanie do tego zwierzęcia. Wystarczy zjeść 10-12 owoców pokrzyku, aby w ciągu zaledwie kilku godzin znaleźć się na tamtym świecie. Śmierć następuje w wyniku zatrzymania pracy serca i niewydolności układu nerwowego. Jej błyszczące owoce można łatwo pomylić z jadalnymi owocami leśnymi. Trujące są wszystkie części rośliny. Człowiek zatruć się może również w wyniku zjedzenia koziego mleka lub mięsa, o ile zwierzę wcześniej je zjadło. Pokrzyk używany był również przez szamanów, którzy tworzyli z niego różnego rodzaju maści i napojów. Naniesienie na skórę powoduje omamy, człowiekowi wydaje się np. że potrafi latać. Pokrzyk wilcza jagoda rośnie w całej Europie, w niektórych miejscach Azji i Afryki.
Drugą równie trującą rośliną, która rośnie w Polsce jest tojad mocny (Aconitum firmum Rchb.). Wystarczy 3-5 mg, aby uśmiercić człowieka. Zgon w wyniku paraliżu serca następuje w ciągu kilku godzin. Kwiatu nie należy dotykać, przyłożenie nawet lista powoduje zatrucie. Najczęściej do śmiertelnych zatruć dochodzi, gdy ludzie pomylą go z np. chrzanem. Bulwę tojadu stosuje się w niewielkich ilościach do zbijania temperatury. Starożytni germanie wykorzystywali tojad do zatruwania strzał, a szamani wykorzystywali go do tworzenia magicznych maści. Występuje najczęściej Europie Zachodniej i Ameryce Północnej. W Polsce głównie w Sudetach i Karpatach, w Tatrach, na Gubałówce, na Babiej Górze i w Paśmie Policy, na Pilsku, i na Baraniej Górze.
Popularne pytania
Które komórki ludzkiego organizmu odpowiadają za walkę z rakiem?
Czy prowadzenie samochodu z równoczesnym obsługiwaniem telefonu jest równie niebezpieczne jak jazda pod wpływem alkoholu?
Dlaczego Lamborghini ma w swoim logo byka?
Dlaczego marszałek Śmigły-Rydz nie został w kraju 17 września 1939 roku?
Żebrząc powinno się zawsze prosić o ......
Czy produkcja napoju alkoholowego w warunkach domowych jest w Polsce legalna?
Czym jest kiviak - tradycyjny przysmak z Grenlandii?
Jak stworzyć kopię zapasową systemu Windows 10?
Który z kanclerzy Niemiec powiedział "To my decydujemy o życiu płciowym"?
Czy pranie w wysokich temperaturach usuwa bakterie i wirusy?
Czy w Chinach Mao można było zawrzeć związek małżeński bez zgody władz?
Czy uczeni z Oksfordu nie uznawali Indian i czarnoskórych za ludzi?
Ile różnych dźwięków może odróżnić człowiek?
Czy psy potrafią rozpoznawać twarze ludzi na podstawie zdjęć?