logo

naturaKtóra rosnąca w Polsce roślina jest najbardziej trująca?

Która rosnąca w Polsce roślina jest najbardziej trująca?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Do najbardziej trujących roślin, które rosną na terenie Polski, należy pokrzyk wilcza jagoda (Atropa belladonna L.) (na zdjęciu). Rzymianki używały wyciągów z tej rośliny jako kropli do oczu, chodziło tu głównie o efekt wizualny - źrenice ulegały wyraźnemu rozszerzaniu nadając im przy tym blask. Jagody służyły kiedyś do trucia wilków, dlatego w polskiej nazwie pojawia się nawiązanie do tego zwierzęcia. Wystarczy zjeść 10-12 owoców pokrzyku, aby w ciągu zaledwie kilku godzin znaleźć się na tamtym świecie. Śmierć następuje w wyniku zatrzymania pracy serca i niewydolności układu nerwowego. Jej błyszczące owoce można łatwo pomylić z jadalnymi owocami leśnymi. Trujące są wszystkie części rośliny. Człowiek zatruć się może również w wyniku zjedzenia koziego mleka lub mięsa, o ile zwierzę wcześniej je zjadło. Pokrzyk używany był również przez szamanów, którzy tworzyli z niego różnego rodzaju maści i napojów. Naniesienie na skórę powoduje omamy, człowiekowi wydaje się np. że potrafi latać. Pokrzyk wilcza jagoda rośnie w całej Europie, w niektórych miejscach Azji i Afryki.
Drugą równie trującą rośliną, która rośnie w Polsce jest tojad mocny (Aconitum firmum Rchb.). Wystarczy 3-5 mg, aby uśmiercić człowieka. Zgon w wyniku paraliżu serca następuje w ciągu kilku godzin. Kwiatu nie należy dotykać, przyłożenie nawet lista powoduje zatrucie. Najczęściej do śmiertelnych zatruć dochodzi, gdy ludzie pomylą go z np. chrzanem. Bulwę tojadu stosuje się w niewielkich ilościach do zbijania temperatury. Starożytni germanie wykorzystywali tojad do zatruwania strzał, a szamani wykorzystywali go do tworzenia magicznych maści. Występuje najczęściej Europie Zachodniej i Ameryce Północnej. W Polsce głównie w Sudetach i Karpatach, w Tatrach, na Gubałówce, na Babiej Górze i w Paśmie Policy, na Pilsku, i na Baraniej Górze.
Popularne pytania
Które wydarzenie podczas II wojny przesądziło o oddaniu Polski Rosji?
Jak pozbyć się kreta z działki?
Czy można przewidzieć śmierć?
Czy kawa przydaje się w siłowni?
Co przedstawia zdjęcie?
Czy po katastrofie jądrowej w Czarnobylu elektrownia jądrowa została wyłączona i zamknięta?
Dlaczego jeden z najwyższych himalajskich szczytów - Gangkhar Puensum nie został nigdy zdobyty?
Czy wrony potrafią rozróżniać ludzkie twarze?
Dlaczego Sony PlayStation nazywa się PlayStation?
Kiedy w USA zakazano publicznej modlitwy w klasach?
Czy słonie "widzą" trąbą?
Który kraj sugerował Francji i Anglii, aby wobec rosyjskiej agresji z 17 września 39 nie reagowały wypowiedzeniem wojny?
Kiedy na przyjęciu możemy zdjąć marynarkę?
Kto jest bardziej wrażliwy na chłód - kobiety czy mężczyźni?