logo

porady-trikiKtórych produktów i potraw nie należy łączyć?

Których produktów i potraw nie należy łączyć?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Są różne szkoły i diety, zdecydowana większość uważa, aby w skład każdego posiłku wchodziły wszystkie trzy komponenty żywności: węglowodany (cukry), białka oraz w najmniejszym stopniu tłuszcze. Niektórzy dietetycy uważają jednak, że aby trawienie odbywało się bez większych sensacji nie należy w jednym posiłku łączyć węglowodanów (ziemniaki, produkty zbożowe - kasza, chleb, warzywa, owoce, miód i cukier, słodycze, napoje gazowane) z białkami (mleko i przetwory mleczne, jaja, mięso, ryby, nasiona roślin strączkowych - bób, groch, ciecierzyca, fasola). Tłuszcze (preferowane roślinne: oliwa z oliwek, olej lniany, tran) natomiast można łączyć zarówno z węglowodanami, jak i białkami. Aby trawienie następowało sprawnie zarówno białko, jak i węglowodany należy spożywać z surówkami z np. oliwą z oliwek. Jeśli chodzi o białko to tylko z surówkami z jarzyn. Podczas jedzenia nie należy niczego pić, zarówno chwilę przed, w trakcie, jak i zaraz po jedzeniu. Płyny powodują rozcieńczenie soków żołądkowych.
Nie powinno się łączyć ogórka z pomidorem (ogórek neutralizuje witaminę C zawartą w pomidorze), alkohol i orzeszki (mogą odwodnić organizm), mięso i makaron (produkty te są różnie trawione, tak więc mogą być ciężkostrawne), owoce i mleko (kwaśne owoce mogą ścinać białko mleka - problemy żołądkowe), hot dog i frytki (podnoszą poziom cukru), płatki i sok pomarańczowy (za dużo cukru - tuczące), ser żółty i fasola (wzdęcia i gazy), owoce i warzywa (trawione są w różny sposób, lepiej oddzielnie), herbata i mleko (mleko ogranicza przyswajania antyoksydantów w herbacie).
Jedząc pomidory powinniśmy pamiętać, że zawierają one dużą ilość tanin, które zwiększają poziom kwasowości w żołądku (może prowadzić do refluksu i wrzodów) i blokują wchłanianie żelaza.
Popularne pytania
W którym kraju mieszkańcy otrzymują kartki na darmową benzynę?
Ile miesięcy przeciętny Polak musiał pracować, aby kupić Syrenkę w 1966 roku?
Z jakiego głównego powodu lot na Marsa powinien odbywać z bazy na Księżycu?
W którym roku powstał uśmiechnięty emoticon :) ?
W którym roku Krym stał się częścią Rosji?
Dlaczego warto jeść zupy?
Które państwo jako ostatnie przestało uznawać rząd Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie?
Ile Rzeczpospolita musi mieć mieszkańców, aby utrzymać swoją niepodległość?
W którym roku powstało Zjednoczone Królestwo Włoch?
Jaki procent personelu obozów koncentracyjnych stanowiły kobiety?
Jak na podstawie kodu kreskowego sprawdzić, czy jest to produkt polski?
Co jest najczęstszą przyczyną rozstań w związkach?
Co się z nami stanie gdy zatrujemy się srebrem?
Dlaczego powstał internet?