logo
architektura-sztuka

Zachodnie schody prowadzące na dach Świątyni Bogini Hathor w Egipcie, wybudowane ok. 4500 lat temu

Zachodnie schody prowadzące na dach Świątyni Bogini Hathor w Egipcie, wybudowane ok. 4500 lat temu

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Dendera (gr. Tentyra; obie nazwy powstały ze staroegipskiego Enettentore) – miasto w Górnym Egipcie, na prawym brzegu Nilu; w starożytności ośrodek kultu bogini Hathor.
Junet – Dendera, nazwa napisana hieroglifami.

Miasto istniało już w okresie Starego Państwa. W okresie Ptolemejskim zbudowano tu jej świątynię. Król Nektanebo I z XXX dynastii zbudował tu swoje mammisi, jest to najstarszy zabytek tego typu odnaleziony w Egipcie. Podczas panowania rzymskiego powstały tu: świątynia Izydy (z czasów Oktawiana Augusta), mammisi Nerona oraz kaplica Nowego Roku.

Najlepiej zachowanym zabytkiem na terenie Dendery jest świątynia Hathor. Jej budowę rozpoczęto za panowania Ptolemeusza IX a zakończono w czasach Nerona. Świątynia stanęła na miejscu starszej budowli, pochodzącej najprawdopodobniej z czasów Cheopsa. Plan zachowanej do dnia dzisiejszego budowli mocno się różni od klasycznych budowli egipskich. Świątyni nie poprzedzają pylony, nie ma też dziedzińca z portykami. Budowla została zwrócona fasadą w kierunku Nilu. Dziedziniec otoczony murem poprzedza wejście do pronaosu (dużej sali ozdobionej 24 kolumnami). Za nim znajduje się sala hypostylowa, zamknięta po bokach pomieszczeniami magazynowymi, pracownią perfum, skarbcem itp. Za nią umieszczono salę ofiarną i pomieszczenie poprzedzające sanktuarium. Wokół sanktuarium biegnie pasaż z 11 kaplicami, poświęconymi różnym bóstwom i symbolom religijnym. Na dachu, dostępnym schodami znajdującymi się przy murze, pomiędzy salą hypostylową a kaplicami, zbudowano kiosk Nowego Roku. Kolumny sali hypostylowej i pronaosu zdobione są hatoryckimi głowicami. Sufit jednej z kaplic w kiosku pokrywał okrągły fresk z symbolicznym wyobrażeniem nieba: gwiazdozbiorów, planet i gwiazd, tzw. Zodiak z Dendery (oryginał znajduje się obecnie w Luwrze w Paryżu, w świątyni pozostawiono kopię). Podobne przedstawienie, jednak na planie kwadratu, znajduje się w sali hypostylowej.
Świątynia poprzedzona została mammisi Augusta. Pomiędzy nim a murem otaczającym świątynię zachowane są ruiny kościoła koptyjskiego.

Na południe od świątyni znajdują się ruiny niewielkiej świątyni Izydy, na zachód – święte jezioro.

W pobliżu ruin leży miasto Dandara.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dendera
Popularne pytania
Czy Gierek obawiał się zjednoczenia Niemiec?
Czy praca w nocy wpływa na zdrowie?
Które produkty wzmagają produkcję bąków?
O ile zwiększa się masa obuwia podczas biegania?
Czy krewetki z rodziny Alpheidae używają do polowania głośnego dźwięku który zabija przepływającą w pobliżu rybę?
Która z wymienionych marek należy do polskiej firmy - Dr Witt, Łowicz, Krakus, Tarczyn, Kubuś, Lubella czy Tymbark?
Ile średnio przedmiotów można znaleźć w kobiecej łazience?
Kto wypromował na świecie termin „polskie obozy koncentracyjne”?
Czy osoba z nadciśnieniem jest bardziej podatna na wybuchu gniewu?
Czy złoto można wytwarzać z innych stopów metali?
Który święty jest patronem unikania niechcianych zalotów?
Jaki wyrok otrzymał amerykański malwersant finansowy Bernard Madoff?
Jaki procent wypadków samochodowych powodują w Polsce kobiety?
Jakie były dalsze losy odpowiedzialnego za rzeź Woli generała porucznika SS Heinza Reinefartha?