logo

historiaJak starożytni leczyli choroby psychiczne?

Jak starożytni leczyli choroby psychiczne?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

W starożytnym Rzymie, Egipcie czy Grecji leczenie chorób psychicznych polegało na używaniu na przemian ciepłej i zimnej wody. Starożytny słusznie dostrzegali, że problem dotyczy głowy (już Cyceron 106 - 43 p.n.e. stwierdził, że są to choroby umysłu, a nie ciała). Oczywiście metody leczenia były zależne od "lekarzy", Celsus (25 p.n.e. - 50 n.e.) uważał, że pacjentów trzeba głodzić i trzymać w ciemności i chłodzie, do tego należy podawać środki przeczyszczające, które miały uwolnić od demonów. Soranus (93-138) podobnie jak Asklepiades zalecał rozmowy, relaksacyjne kąpiele, słuchanie muzyki i czytanie. W starożytnym Egipcie osoby które słyszały głosy były uważane za wybrańców bogów i miały być pośrednikami z duchami zmarłych.
Antyczne wodne metody podchwycili lekarze w XX wieku. Pacjentom zalecano wielogodzinne kąpiele (również w nocy) w zimnej wodzie o temperaturze 34-37 stopni Celsjusza. Tego typu metody stosowano wobec osób cierpiących na nerwicę lub bezsenność. Chorym na psychozę maniakalno-depresyjną zalecano natomiast lodowate (8 stopni Celsjusza) prysznice. Zimna woda miała ograniczyć napływ krwi do mózgu, pacjent miał się dzięki temu uspokoić.
Popularne pytania
Czy koty lubią żyć w domu z innymi kotami?
Kiedy powstały lampki choinkowe?
Ile czasu młody słoń uczy się trąbić?
Czy ryby mogą spadać z nieba?
Która z europejskich nacji była najbardziej ceniona jako niewolnicy w Imperium Osmańskim?
Ile lat miała najstarsza matka świata?
Czy praca w nocy wpływa na zdrowie?
Dlaczego superkleje nie zasychają w tubce?
Na której dużej niemieckiej jednostce podczas II wojny nie ciążą oskarżenia o zbrodnie na ludności cywilnej?
Czy ludzie mogą posługiwać się echolokacją?
Której marki samochodów nie lubi Rowan (Jaś Fasola) Atkinson?
Jak wysoko może wyskoczyć człowiek na Księżycu?
Jak cię widzi pies?
Dlaczego Chińczyków ominęła rewolucja przemysłowa?