logo

prawo-polityka"Allah akbar Wojna i pokój w Iraku" Witold Repetowicz - książka z rekomendacją serwisu techpedia.pl

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Od 2003 roku Irak kojarzy się z permanentną wojną. Gdy w 2014 roku przy niemal zerowym oporze armii irackiej dżihadyści zajęli Mosul i Tikrit, podniosły się liczne głosy, że Irak jako państwo jest już skończony, a rozpad na trzy regiony kontrolowane przez Kurdów, szyitów i sunnitów – pewny.

W 2017 roku sytuacja wyglądała już jednak zupełnie inaczej. Armia iracka stała się silna i wyparła Państwo Islamskie z Mosulu, a Kurdowie – nawet pomimo przeprowadzenia referendum niepodległościowego – nie zdecydowali się na secesję. Sytuacja w Iraku zaczęła się poprawiać, choć nie zawsze chciano to dostrzec za granicą.

Witold Repetowicz, znany dziennikarz i specjalista do spraw Bliskiego Wschodu, przez lata podróżował po Iraku, by poznać wszystkich liczących się graczy. Był na linii frontu z szyickimi milicjami Al-Haszd asz-Szaabi, w Nadżafie, religijnym centrum szyitów, przyjął go sam mardża Muhammad Sa’id al-Hakim. Spotykał się też z turkmeńskimi uchodźcami z Niniwy i jako pierwszy zachodni dziennikarz pojawił się w wyzwolonej od dżihadystów starożytnej Hatrze.

Allah akbar to nie tylko opowieść o ostatnich etapach kampanii odbijania Mosulu, lecz także próba zmierzenia się z fałszywym obrazem Iraku – państwa, zdaniem Zachodu, sztucznego i skazanego na wojnę, gdzie na każdym rogu czai się terrorysta, szyici i sunnici skaczą sobie do gardeł, a między zniszczonymi budynkami przejeżdżają pancerne wozy stacjonujących wojsk.

Rekomendacja:

"Ta książka wykracza poza ramy reportażu. Jest opisem doświadczeń i spostrzeżeń autora, które połączone z olbrzymią liczbą informacji pozwalają lepiej zrozumieć sytuację w Iraku i związane z nią zagadnienia bezpieczeństwa międzynarodowego, działań wojennych i stosunków międzynarodowych. Autor doskonale oddaje atmosferę irackich miast, przystępnie opowiada o sprawach społecznych, religijnych, militarnych i politycznych, a żywe rozmowy z żołnierzami, mieszkańcami i przedstawicielami lokalnych władz łamią utrzymujące w się w mediach stereotypy o Iraku."
płk Grzegorz Kaliciak

Źródło: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/allah-akbar
Popularne pytania
Czy kobiety częściej mrugają?
Dlaczego ludziom tak trudno zmienić poglądy polityczne?
Czym jest zapach świeżo koszonej trawy?
Czy zmęczenie może sprzyjać kreatywności?
Komu nie służy wyjazd nad morze?
Do czego starożytni Rzymianie używali startych mysich mózgów?
Wielka Brytania i Francja nie wiedziały o rozbiorze Polski w 1939 roku przez Hitlera i Stalina?
Ile wynosi rekord urodzonych dzieci przez jedną kobietę?
W jaki sposób polowano kiedyś na morsy?
Dlaczego koty tak lubią jeść myszy?
Ile rodzajów zapachów potrafi rozróżnić ludzki nos?
O ile dłużej spali ludzie przed wynalezieniem żarówki?
Ile kosztowało logo Twittera?
Kim był Mario Bros zanim został hydraulikiem?