logo
wojna, 1942

28 XI 1942 Reichsführer Niemiec Heinrich Himmler wydaje rozkaz o utworzeniu na wydzielonej części "Litzmannstadt Ghetto"

28 XI 1942 Reichsführer Niemiec Heinrich Himmler wydaje rozkaz o utworzeniu na wydzielonej części

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

28 XI 1942 Reichsführer Niemiec Heinrich Himmler wydaje rozkaz o utworzeniu na wydzielonej części "Litzmannstadt Ghetto" >"Małego Auschwitz"< czyli Niemieckiego Obozu Śmierci dla Polskich Dzieci.
W "Małym Auschwitz" Niemcy więzili ponad 12 000 Polskich Dzieci...wyzwolenia doczekało ok.900...z czego ponad 500 zmarło wkrótce z wycieńczenia.Stałe "menu" składało się z : suchego chleba,gorzkiej kawy,zupy z brukwi.
"Stara chałupa z powybijanymi szybami,jeden koc dla wszystkich,gołe deski.Dzieci chodziły jak trupy,trzymając się ściany. Były jęki konających,że spać nie było można.Najwięcej z nas umierało z głodu i zimna..."
"Pamiętam jak jeden Chłopiec konał 3 dni.Wołał Mamę...a wszyscy płakali.Przyszła Niemka w mundurze,kijem zerwała z niego koc razem z ropiejącym ciałem...aż było widać kości.Jeszcze żył. Zabrano go na ten koc i zaniesiono żywego do trupiarni..."

Niemieckie "metody wychowawcze" w "Małym Auschwitz" dla Polskich Dzieci w Łodzi i "Małym Auschwitz" dla Polskich Dziewcząt w Dzierżąznej koło Zgierza :
-łamanie kości
-wybijanie zębów
-wybijanie oczu
-wieszanie na stojaku

Anita Schelde