logo

sportDlaczego umięśnieni ludzie inaczej się poruszają?

Dlaczego umięśnieni ludzie inaczej się poruszają?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Zwiększając masę mięśniową organizm musi produkować więcej kolagenu, który jest podstawowym składnikiem tkanki łącznej. Włókna kolagenowe są podstawowym budulcem skóry, kości, stawów, oka ...... Tworzą dla organizmu coś w rodzaju rusztowania, gdzie znajdują się wszystkie ludzkie organy, od nich zależy również stopień nawodnienia skóry. Od 26 roku życia produkcja kolagenu zaczyna się stopniowo zmniejszać i np. skóra traci swoją elastyczność, pojawiają się zmarszczki. Kolagen jest cały czas przez organizm wymieniany (ok. 3 kg rocznie). Wraz z ćwiczeniami na siłowni organizm produkuje coraz więcej kolagenu, a im go więcej tym on jest mniej elastyczny i sztywniejsze są tkanki. To właśnie wpływa na to, że miłośnicy siłowni nieco inaczej się poruszają. Bardzo ważne jest, aby przed ćwiczeniami dobrze się rozciągnąć, bo przykurczony mięsień (to wynika z jego budowy) nie jest w stanie pracować z maksymalną siłą.
Rozciągnięcie pozwala potem przy skurczu wygenerować zdecydowanie większą siłę, a przy tym chroni przed kontuzjami. Z wiekiem oczywiście gibkość stopniowo zanika, możemy to jednak powstrzymać regularnie ćwicząc.

Aby zachować odpowiednią ilość kolagenu należy dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość witaminy C, która nie tylko wzmaga wytwarzania kolagenu, ale również chroni przed wolnymi rodnikami. Kiedy poziom witaminy C w organizmie jest za niski proces regeneracji włókien kolagenowych zostaje zablokowany. Wchłanianie witaminy C poprawia witamina A (jaja, ziemniaki, mleko, masło, dynia, wątroba i podroby zwierzęce, jarmuż, szpinak ...). W przypadku kolagenu nie powinniśmy zapominać przede wszystkim o jedzeniu jajek, jagód oraz świeżych (bez obróbki) warzyw o zielonych liściach (charakteryzują się bardzo wysoką zawartością witamin C i A).
Popularne pytania
W czym mózg kobiety jest lepszy od mózgu mężczyzny?
Ile razy mógłby skłamać Pinokio, żeby sobie nie złamać karku przez zbyt ciężki nos?
Skąd się wzięła nazwa firmy “Apple”?
W którym miejscu na Ziemi odnotowano największą różnicę temperatur?
Czy jeśli przestaniemy trenować, to mięśnie zmienią się w tłuszcz?
Kto najczęściej zajmował się kanibalizmem podczas oblężenia Leningradu?
Jak uodpornić psa na sylwestrowe fajerwerki?
Jaką średnicę ma piasek?
Co car robił po podaniu ręki zagranicznemu gościowi?
Czy serce krewetki znajduje się w głowie?
Dlaczego panda jest biało-czarna?
Dlaczego warto mieć białe zęby?
Co się stanie jeśli zjemy surowego ziemniaka?
Kim z wykształcenia jest Papież Franciszek?