logo

sportDlaczego umięśnieni ludzie inaczej się poruszają?

Dlaczego umięśnieni ludzie inaczej się poruszają?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Zwiększając masę mięśniową organizm musi produkować więcej kolagenu, który jest podstawowym składnikiem tkanki łącznej. Włókna kolagenowe są podstawowym budulcem skóry, kości, stawów, oka ...... Tworzą dla organizmu coś w rodzaju rusztowania, gdzie znajdują się wszystkie ludzkie organy, od nich zależy również stopień nawodnienia skóry. Od 26 roku życia produkcja kolagenu zaczyna się stopniowo zmniejszać i np. skóra traci swoją elastyczność, pojawiają się zmarszczki. Kolagen jest cały czas przez organizm wymieniany (ok. 3 kg rocznie). Wraz z ćwiczeniami na siłowni organizm produkuje coraz więcej kolagenu, a im go więcej tym on jest mniej elastyczny i sztywniejsze są tkanki. To właśnie wpływa na to, że miłośnicy siłowni nieco inaczej się poruszają. Bardzo ważne jest, aby przed ćwiczeniami dobrze się rozciągnąć, bo przykurczony mięsień (to wynika z jego budowy) nie jest w stanie pracować z maksymalną siłą.
Rozciągnięcie pozwala potem przy skurczu wygenerować zdecydowanie większą siłę, a przy tym chroni przed kontuzjami. Z wiekiem oczywiście gibkość stopniowo zanika, możemy to jednak powstrzymać regularnie ćwicząc.

Aby zachować odpowiednią ilość kolagenu należy dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość witaminy C, która nie tylko wzmaga wytwarzania kolagenu, ale również chroni przed wolnymi rodnikami. Kiedy poziom witaminy C w organizmie jest za niski proces regeneracji włókien kolagenowych zostaje zablokowany. Wchłanianie witaminy C poprawia witamina A (jaja, ziemniaki, mleko, masło, dynia, wątroba i podroby zwierzęce, jarmuż, szpinak ...). W przypadku kolagenu nie powinniśmy zapominać przede wszystkim o jedzeniu jajek, jagód oraz świeżych (bez obróbki) warzyw o zielonych liściach (charakteryzują się bardzo wysoką zawartością witamin C i A).
Popularne pytania
Czy istnieje jakieś nieagresywne plemię ludzkie?
Czy latarnię uliczną można wyłączyć kopnięciem?
Jak się pisze “znad” czy “z nad”?
Ile egzemplarzy "Wiedźmina 3: Dziki Gon" sprzedano w pierwszych dwóch tygodniach od premiery?
Które europejskie państwo pomogło Izraelowi zwyciężyć w wojnie Jon Kipur w 1973 roku?
Czy atrakcyjność fizyczna ma wpływ na wyrok sądu?
Ile broni palnej przypada na 100 Niemców, a ile broni przypada na 100 Polaków?
Które nazwisko jest najpopularniejsze w Rosji?
Czy na odkrywców Terakotowej Armii czyha śmierć?
Z jaką prędkością rozchodzą się fale grawitacyjne?
Po co WP w II RP miała na stanie ciężką artylerię o kalibrze 220 mm?
Czy należy dokładnie płukać jamę ustną po szczotkowaniu zębów?
Gdzie i kiedy powstały pierwsze narty?
Jak wysoka może być fala na Bałtyku?