logo

zdrowie-medycynaIle czasu po wypiciu alkoholu można prowadzić?

Ile czasu po wypiciu alkoholu można prowadzić?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Przeciętny mężczyzna potrzebuje od dwóch do trzech godzin na spalenie 20 g czystego alkoholu, to zaledwie 50 g wódki, 100 ml wina to już 12 g alkoholu (etanolu), a przeciętne 0,5 l piwa to 25 g alkoholu (etanolu). Kobiety potrzebują nieco więcej czasu, bo w ich organizmach występuje mniejsze stężenie dehydrogenazy (enzymu odpowiedzialnego za przetwarzanie alkoholu w wątrobie). Ważnym czynnikiem jest nie tylko płeć, ale również predyspozycje, procesy trawienne, zmęczenie, stres, leki np. zawierające estrogen, pigułki antykoncepcyjne, a nawet wypita kawa czy wypalone papierosy, to wszystko wpływa na procesy metaboliczne w organizmie.
Dwa piwa 0,5 litra to na policyjnym alkomacie 1 promil. Należy pamiętać, że znacząca liczba złapanych pijanych kierowców piła poprzedniego wieczora! W nocy bowiem metabolizm zachodzi dużo wolniej niż w ciągu dnia. Nie ma również znaczenia to, ile zjemy, jeśli organizm jest dodatkowo obciążony jedzeniem dłużej będzie trawił alkohol. Jeśli chcemy mieć pewność najlepiej kupić dobrej jakości (wydatek kilkuset zł) alkomat lub po prostu niepotrzebnie nie ryzykować.
Popularne pytania
Co ma wspólnego panda i leniwiec?
Czy potrafisz rozszyfrować poniższy kod?
Co mają wspólnego starożytni Egipcjanie, ból głowy i sandały?
Czy pies potrafi odczuwać upływ czasu?
Czy 18-letnia osoba może kupić w USA karabin maszynowy?
Jak wybierać świąteczne prezenty?
Czy ukąszenie kleszcza ma jakieś pozytywy?
Dlaczego Polacy wysyłają coraz mniej SMS-ów?
Dlaczego Polacy powinni pić więcej wódki?
Co oznacza imię Jagoda?
W którym miejscu na Ziemi nie ma życia?
Z jaką prędkością obraca się oko?
Ile osób zmarło w obozie Sachsenhausen po zakończeniu wojny?
Jaki procent kobiet nie nosi majtek?