logo

zdrowie-medycynaCzy każda kobieta może karmić piersią?

Czy każda kobieta może karmić piersią?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Tak, praktycznie każda kobieta może karmić piersią i nie ma przy tym związku, czy piersi są bardzo małe czy obfite. Oczywiście bywają pewne szczególne przypadki, kiedy takiej możliwości nie będzie, albo będzie to trudne np. w wyniku zabiegu chirurgicznego. Karmić nie powinny kobiety, które przyjmują niektóre specyficzne leki np. neuroleptyki, stabilizatory nastroju, leki przeciwnowotworowe oraz niewyleczone z gruźlicy, czy chore na HIV. Aż 95% kobiet może samodzielnie wykarmić swoje dziecko piersią przynajmniej przez pierwsze 6 miesięcy.
Jeśli to możliwe kobieta nie powinna rezygnować z karmienia, właśnie dzięki temu dziecko rozwija się lepiej i rzadziej ma np. na biegunki, infekcje ucha czy nawet zapalenie płuc. Dzieci karmione mlekiem matki są też inteligentniejsze. Żaden produkt nie jest w stanie zastąpić mleka matki. Mleko to zawiera gotowe przeciwciała wspierające niedojrzały układ immunologiczny. Nawet w miejscach publicznych matka ma prawo karmić, jest to akceptowalne i pozytywnie odbierane przez ogół. Jeśli kobieta z jakiś powodów nie jest wstanie karmić powinna znaleźć kobietę, która ją zastąpi.
Popularne pytania
Kto ma więcej kości: człowiek czy kot?
Dlaczego warto nauczyć się mówić "nie"?
Ile czasu trwa przeciętny sen człowieka?
Dlaczego w żegludze odległość podaje się w milach morskich, a nie w kilometrach?
Jakie przedmioty zdaje maturzysta w Korei Południowej?
Czy widok byłego partnerki/partnera może wywołać fizyczny ból?
Jak szybko i skutecznie zdjąć naklejki z mebli?
Dlaczego Święta Wielkanocne są świętami ruchomymi?
Czy muszka owocówka potrzebuje snu?
W którym roku wynaleziono rower?
Dlaczego Lamborghini ma w swoim logo byka?
Czy CIA mogło zapobiec atakowi na WTC w 2001 roku?
Gdzie modliszka ma uszy?
Ile mógł ważyć i mierzyć największy odkryty dinozaur?