logo

zdrowie-medycynaKtóre leki bez recepty mogą działać uzależniająco jak narkotyki?

Które leki bez recepty mogą działać uzależniająco jak narkotyki?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Leki, które zawierają kofeinę lub pseudoefedrynę (chlorowodorek pseudoefedryny lub siarczan pseudoefedryny), która jest pochodną amfetaminy. Szczególnie uzależnia jeśli łączona jest nadmanganianem potasu tworząc silną substancję psychoaktywną - metkatynon, który występuje w niektórych dopalaczach. Pseudoefedryna występuję np. w Gripexie czy w lekach przeciwbólowych np.Ibuprom Zatoki.
Uzależniać mogą również leki z zawartością fosforanu kodeiny (jeden ze składników opium), która jak morfina redukuje ból, a w większych dawkach wprowadza w stany euforyczne. Kodeina występuje m.in. w leku na kaszel Thiocodin.
Zawarty w niektórych lekach dekstrometorfan (DXM) np: Acodin (tabletki), Choligrip na noc, może wywoływać nadpobudliwość, euforię, a nawet urojenia.
Zawarty w niektórych lekach na alergię dichlorowodorek cetyryzyny np: Allertec, Zyrtec lub zawarty w niektórych lekach na chorobę lokomocyjną dimenhydramina np: Lokomotiv, Aviomarin, w tym przypadku również należy pilnować odpowiednich dawek.

Należy zwracać uwagę na ww. składniki nie tylko w przypadku leków na katar, gardło, przeciwbólowych, ale również leki uspokajające, w tym ziołowe.
Popularne pytania
Dla Japończyka gest powitania to uścisk dłoni czy ukłon?
Co holenderscy żołnierze zrobili dla obrony bośniackich cywilów podczas serbskiego ataku na Srebrenicę w Bośni 1995 roku?
Czy śmigłowce były użyte podczas II wojny światowej?
Czy Żydzi kolaborowali z Niemcami podczas II wojny?
Czy oczy noworodków wytwarzają łzy?
Czy majątki miliarderów są odporne na kryzys?
Ile lat ma najstarszy maratończyk świata?
Czy Che Guevara był zbrodniarzem?
Jak działa gitara elektryczna?
Jak motyle wąchają?
Kto mógł kupić pierwsze tabletki antykoncepcyjne?
Czy człowiekowi do życia potrzebna jest śledziona?
Co znajduje się na zdjęciu?
Komu "zawdzięczamy" powstanie podatku dochodowego?