logo

sportCzy biegacze są silni fizycznie?

Czy biegacze są silni fizycznie?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Jeśli trenują tylko ten sport to raczej nie :) Trening siłowy całkowicie odbiega od treningu charakterystycznego dla biegaczy czy rowerzystów.
Aby zrozumieć na czym polega różnica należy znać odpowiedź na pytanie, jakimi rodzajami mięśni dysponuje człowiek.

Istnieją dwa typy włókien mięśniowych:
- Typ I, wolnokurczliwe (czerwone), przydatne przy sportach wydolnościowych np: biegi, tenis, rower, gry zespołowe ... sportu te angażują mniejszą liczbę włókien mięśniowych pracujących na niskim poziomie napięciowym, są mniejsze i zdecydowanie słabsze od Typu II,
- Typ II, szybkokurczliwe (białe), które dzielą się jeszcze na Typ IIa i IIb, przydatne w sportach siłowych np: podnoszenie ciężarów, siłownia. Mięśnie te są większe od Typu I jednak szybko ulegają zmęczeniu i nie nadają się do dłuższego wykorzystania :)

Każdy mięsień ludzkiego ciała jest swoistym miksem obu głównych rodzajów mięśni. W strukturze niektórych mięśni dominują wolnokurczliwe (naramienne 60%, mięśnie brzucha), a w niektórych szybkokurczliwe (triceps 67%, klatka 60%, biceps 55%). Nie każdy jednak człowiek ma podobny procent mięśni jednego i drugiego typu, różnice mogą sięgać nawet 10%. Stąd niektóre osoby są bardziej predysponowane do konkretnych sportów.
Dobra wiadomość jest taka, że wybierając konkretny rodzaj sportu możemy zmieniać mięśnie typu I na II i na odwrót. Po ukończeniu 30 lat stopniowo zmniejsza się procent mięśni szybkokurczliwych (Typ II).
Popularne pytania
Dlaczego Aztekowie używali pałek zamiast ostrej broni?
Co mają wspólnego zepsute zęby i kłopoty z sercem?
Jakie plany wobec Rosji miał Józef Piłsudski w 1920 roku?
Czy Hindusi mieli swój oddział Waffen-SS?
Ile martwych ciał znajduje się na trasie na szczyt Mount Everest?
Czy w Polsce są starożytne piramidy?
Co znajduje się na zdjęciu?
Kto jako pierwszy na Olimpiadzie zastosował doping?
Co należy posiadać, aby przeprawić się przez rwącą rzekę w pojedynkę?
Czy wilki wyją do Księżyca?
Które państwo umożliwiło zwycięstwo Niemiec nad Francją w 1940 roku?
Największa maszyna świata to?
Czy strach można wyłączyć?
Czy buraki lepiej jeść surowe czy gotowane?