logo

zdrowie-medycynaCzy poprawianie urody botoksem jest procesem nieodwracalnym?

Czy poprawianie urody botoksem jest procesem nieodwracalnym?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Działanie kwasu hialuronowego, botoksu oraz innych preparatów wykorzystywanych w medycynie estetycznej ma charakter tymczasowy i skóra z czasem powraca do stanu pierwotnego. To od pacjenta zależy, czy chce utrzymać wygląd po zabiegu czy chce powrócić do stanu naturalnego, najczęściej jest to wskazane po ok. 6 miesiącach od botoksu. Wykorzystanie toksyny botulinowej nie powoduje powstawania blizn lub uszkodzeń skóry jednak należy pamiętać, że z niczym nie należy przesadzać. Przy dużych dawkach botoksu dochodzi do tzw. "efektu maski", twarz może mieć problem z mimiką i zacznie przypominać porcelanową lalkę. W ok. 3% zabiegów może też pojawić się efekt tzw. "opadającej powieki lub brwi" (osłabione mięśnie powodują widocznego osunięcia się brwi i powiek), osłabienie mięśni i ból twarzy odczuwa 2%, niestrawność lub zgagę do 1%, problem z zębami do 1%, nadciśnienie do 1% pacjentów. Źle wykonany zabieg może skończyć się nawet uszkodzeniem mięśni twarzy i problemami nie tylko z mimiką, ale również z jedzeniem, mówieniem, a nawet wzrokiem (paraliż mięśni wokół oczu).

Wiele osób nie rozumie czym jest i jak działa tzw. botoks (jad kiełbasiany, toksyna botulinowa) otóż nie jest to substancja wypełniająca tkanki, jak się mylnie sądzi, ale jest substancją której zadaniem jest porażenie mięśni mimicznych, które przestają pracować (nie tworzą przez to zmarszczek mimicznych). Warto również dodać, że w chirurgii estetycznej używa się kwasu hialuronowego, który pozyskuje się z jadu kiełbasianego. Kwas ten, a konkretnie toksyna botulinowa typu A, jest pozbawiona trujących dla człowieka toksyn (toksyna botulinowa typu B, C i najbardziej szkodliwa z grupy H).
Popularne pytania
Który rządzący zakazał mówienia na kobiety "panna"?
Jak kolor i muzyka wpływa na smak wina?
Czy kiedy boli głowa nie należy uprawiać seksu?
Ilu imigrantów i uchodźców przyjęła Japonia w 2015 roku?
Gdzie żyje statystycznie największy odsetek ludzi z depresją?
Na cześć którego władcy stworzono pieśń "Boże, coś Polskę"?
Ile czasu potrzebuje alkohol, aby uderzyć nam do głowy?
Dlaczego samochód napędzany silnikiem parowym nie zdobył popularności?
Jak pozbyć się przykrego zapachu z kosza na śmieci?
Jak w latach 50 ubiegłego wieku nazywane były Katowice?
Ile kilogramów odchodów dziennie wydala słoń?
Jakie jest prawdopodobieństwo wygrania w totka?
Na jaką odległość rozpościera się panorama z najwyższego budynku świata?
Który kraj wysłał wojsko na pomoc bolszewikom w wojnie polsko-rosyjskiej 1920 roku?