logo

zdrowie-medycyna
Czy możemy zmienić geny?

Czy możemy zmienić geny?
Nie do końca, nasz łańcuch DNA jest zaprogramowany i wykonuje się jak program komputerowy, którego wykonania nie możemy powstrzymać. Przykładowo płeć czy podatność na pewne choroby jest z góry zaprogramowana i na nią wpływu nie mamy. Ale nie do końca stoimy na straconej pozycji, DNA okryw cienka powłoka kodu chemicznego, który naukowcy nazywają epigenomem. Powłoka ta jest w stanie włączać i wyłączać działanie niektórych genów, czyli nie możemy zmienić przeznaczenia i swoich genów, ale możemy w pewien sposób wpłynąć na wykonanie tego wcześniej zaprogramowanego kodu. To dlatego bliźnięta jednojajowe, choć mają dokładnie takie same geny, niekoniecznie zachorują na tą czy inną chorobę, do której podatność odziedziczyli.
Oczywiście nie na wszystko mamy wpływ np. dziedziczona mutacja genu BRCA (zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi i jajników), w tym przypadku w łańcuchu DNA brakuje genetycznego komponentu, tak więc nie mamy jak go wyłączyć.
Przed naukowcami jest masa pracy związana z epigenomem, jeśli uda nam się nauczyć wyłączać i włączać niektóre geny pewna część chorób może przejść do historii. Obecnie jedyne co możemy zrobić to trochę po omacku zadbać o zawartość swojego talerza i ograniczyć stres do minimum. Naukowcy nie wykluczają, że długotrwały stres również ma wpływ na jakość naszego epigenomu.

Składniki i produkty, które wzmacniają epigenom i hamują rozwój komórek nowotworowych:
1. Polifenole (zielona herbata, jabłka, kakao, truskawki, winogrona, jagody, orzechy, piwo, wino, oliwa z oliwek, yerba ... najwięcej w skórkach owoców).
2. Sulforafan (wszystkie warzywa krzyżowe np: kiełki brokułów i brukselki, kapusta, kalafior, rukola, rzepa, gorczyca ...).
3. Genisteina (bób, groch, groszek, ciecierzyca, soja, zioła - lukrecja).

Nie bez powodu naukowcy namawiają ludzi do zmiany przyzwyczajeń, zamiast śmieciowego jedzenia - zdrowe, zamiast oglądania telewizji ... ruch.
Naukowcy zwracają jeszcze uwagę na dietę podczas ciąży, która ma ogromny wpływ na jakość łańcucha DNA dziecka (wyłącza niektóre geny np. odpowiedzialne za choroby).

Źródła: wikipedia, womenshealth, medonet, poradnikzdrowie
Popularne pytania
Jak się pisze: łud, łód, łót, czy łut?
Który ruch jest najlepszy do wzrostu mięśni - koncentryczny, ekscentrycznym, czy izometryczny?
Co oznacza słowo "egzemplifikacja"?
Jakie zwierzę znajduje się na zdjęciu poniżej?
Jakie jest najbardziej wrażliwe miejsce kobiecych piersi?
Które państwo pomogło Niemcom zdobyć Norwegię?
Kiedy włosy rosną szybciej - latem czy zimą?
Czy człowiek widzi swój nos?
Jak sól kuchenna wpływa na zdrowie?
NaCl to wzór chemiczny wody, soli, pieprzu czy amoniaku?
Gdzie na nizinie w Europie znajduje się ostatni pierwotny las?
Dlaczego Norweg korzystający z usług prostytutki nie powinien jej płacić?
Jak jest po niemiecku “Ty dupku!”?
Które ziemie otrzymałaby Polska, gdyby Rosja pozostała neutralna w 1939 roku?