logo

zdrowie-medycynaCzy możemy zmienić geny?

Czy możemy zmienić geny?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Nie do końca, nasz łańcuch DNA jest zaprogramowany i wykonuje się jak program komputerowy, którego wykonania nie możemy powstrzymać. Przykładowo płeć czy podatność na pewne choroby jest z góry zaprogramowana i na nią wpływu nie mamy. Ale nie do końca stoimy na straconej pozycji, DNA okryw cienka powłoka kodu chemicznego, który naukowcy nazywają epigenomem. Powłoka ta jest w stanie włączać i wyłączać działanie niektórych genów, czyli nie możemy zmienić przeznaczenia i swoich genów, ale możemy w pewien sposób wpłynąć na wykonanie tego wcześniej zaprogramowanego kodu. To dlatego bliźnięta jednojajowe, choć mają dokładnie takie same geny, niekoniecznie zachorują na tą czy inną chorobę, do której podatność odziedziczyli.
Oczywiście nie na wszystko mamy wpływ np. dziedziczona mutacja genu BRCA (zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi i jajników), w tym przypadku w łańcuchu DNA brakuje genetycznego komponentu, tak więc nie mamy jak go wyłączyć.
Przed naukowcami jest masa pracy związana z epigenomem, jeśli uda nam się nauczyć wyłączać i włączać niektóre geny pewna część chorób może przejść do historii. Obecnie jedyne co możemy zrobić to trochę po omacku zadbać o zawartość swojego talerza i ograniczyć stres do minimum. Naukowcy nie wykluczają, że długotrwały stres również ma wpływ na jakość naszego epigenomu.

Składniki i produkty, które wzmacniają epigenom i hamują rozwój komórek nowotworowych:
1. Polifenole (zielona herbata, jabłka, kakao, truskawki, winogrona, jagody, orzechy, piwo, wino, oliwa z oliwek, yerba ... najwięcej w skórkach owoców).
2. Sulforafan (wszystkie warzywa krzyżowe np: kiełki brokułów i brukselki, kapusta, kalafior, rukola, rzepa, gorczyca ...).
3. Genisteina (bób, groch, groszek, ciecierzyca, soja, zioła - lukrecja).

Nie bez powodu naukowcy namawiają ludzi do zmiany przyzwyczajeń, zamiast śmieciowego jedzenia - zdrowe, zamiast oglądania telewizji ... ruch.
Naukowcy zwracają jeszcze uwagę na dietę podczas ciąży, która ma ogromny wpływ na jakość łańcucha DNA dziecka (wyłącza niektóre geny np. odpowiedzialne za choroby).

Źródła: wikipedia, womenshealth, medonet, poradnikzdrowie
Popularne pytania
Ile bakterii znajduje się na ludzkim ciele?
Ile bakterii żyje na jednym centymetrze kwadratowym skóry człowieka?
Jak działa zapałka?
Dlaczego niektóre mięsa można jeść na surowo?
W którym mieście jest więcej mostów, we Wrocławiu czy w Paryżu?
Kto wymyślił lody na patyku?
Jaki procent rodziców w Europie daje dzieciom kieszonkowe?
W którym popularnym serialu występuje najwięcej aktorek porno?
Ile słów na minutę czyta ze zrozumieniem przeciętny człowiek?
Jaki owoc jest najczęściej jedzony na świecie?
Skąd się wzięła nazwa firmy "Reebok"?
Jakie jest prawdopodobieństwo, że w Święta będzie w Polsce śnieg?
Czy osoby religijne częściej chorują na serce?
Co zrobić, gdy ktoś się topi?