logo

zdrowie-medycynaIle średnio żyją osoby z AIDS (HIV), które rezygnują z leczenia?

Ile średnio żyją osoby z AIDS (HIV), które rezygnują z leczenia?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Wirus ten jest bardzo groźny dla życia ludzkiego, ale tylko jeśli ktoś zrezygnuje z leczenia. Osoby z AIDS, które nie przyjmują leków żyją średnio do 3 lat. W leczeniu HIV stosuje się leki przeciwretrowirusowe, które przedłużają życie pacjenta o wiele lat. Niestety tak jak zdecydowana większość leków, tak i leki na HIV mają skutki uboczne. Pierwsze skuteczne zestawy leków wprowadzono w połowie lat 90. W latach 2000-2002 zakażeni wirusem HIV dwudziestolatkowie mieli szansę przeżyć jeszcze 36 lat, ale już w latach 2006-2007 przeciętna oczekiwana długość ich życia wydłużyła się do 51 lat, tak więc aż tak bardzo nie różni się od osób, które nie zostały zakażone wirusem HIV. Zmieniły się również przyczyny zgonów osób zakażonych, z powodu powikłań wywołanych przez AIDS umiera obecnie jedynie 29 proc., pozostałych uśmiercają przede wszystkim nowotwory np: wątroby, płuc. Ogromne znaczenie w przypadku długości życia ma również wczesne wykrycie choroby i stały kontakt z lekarzem. Dziś AIDS jest chorobą przewlekłą, a nie śmiertelną. Nowym problemem dla lekarzy stał się kwestia szybszego starzenia się chorych na AIDS, naukowcy nie wiedzą dlaczego tak się dzieje, przypuszcza się, że jest to efekt związany z dużą liczbą leków, którą chorzy muszą przyjmować, aby przeżyć.
Przyczyną 67% zakażeń HIV wśród mężczyzn w USA są kontakty seksualne pomiędzy mężczyznami, zaś odsetek zakażonych w tej grupie wynosi od 16% do 28%, przy czym odsetek ten szybko rośnie z wiekiem badanych (największy w grupie 40-49 lat), zaś 44% badanych nie było świadomych, że są nosicielami. Zakażenia HIV w krajach Europy Zachodniej występują wśród kilku do 26% homoseksualistów i biseksualistów, natomiast w populacji heteroseksualnej wśród 0–7% osób. W Polsce do większości zakażeń dochodzi w środowiskach narkomanów (48% zakażeń), a wśród gejów i biseksualistów płci męskiej do 12,8% zakażeń (przy 19,6% zakażeń na drodze ryzykownych zachowań heteroseksualnych).

Źródła: techpedia, wikipedia, wprost zdrowie, PAP ...
Popularne pytania
Co to za zwierzę?
Kto musiał wyrazić zgodę, aby ochotnik z USA mógł przystąpić do Armii Polskiej we Francji podczas I wojny?
Kto to powiedział?
Ile minut potrzebuje mózg, by zarejestrować, że żołądek po posiłku jest pełny?
W jaki sposób kaczątka rozpoznają matkę?
Czy w spadającej windzie można uratować życie skacząc w odpowiednim momencie?
Ile ważyło największe jabłko świata?
Czy zajmowanie uprzywilejowanej pozycji wpływa na zmianę barwy głosu?
Jakie było ostatnie przesłanie R.Reagana do Amerykanów?
Jaki iloraz inteligencji może osiągnąć człowiek?
Jaki frywolny zwyczaj panował w polskich domach w pierwszych wiekach naszej państwowości?
Kto dowodził obroną Westerplatte od 2 września 1939 roku?
Z jaką maksymalną prędkością mogą pływać ludzie?
Dlaczego biedronki mają kropki?