logo

zdrowie-medycynaKto jest bardziej narażony na raka skóry: osoby z jasnymi oczami czy ciemnymi?

Kto jest bardziej narażony na raka skóry: osoby z jasnymi oczami czy ciemnymi?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

1. Rodzina. Zdecydowanie zwiększa się prawdopodobieństwa czerniaka jeśli ktoś z rodziny na niego chorował. Szczególnie dotyczy to najbliższej rodziny (tata, mama, rodzeństwo) - ryzyko wzrasta o 50% od przeciętnego.

2. Słońce jest niezbędnego do życia, dzięki niemu skóra produkuje witaminę D. Należy jednak pamiętać, aby nie doprowadzać do poparzeń! Niestety nawet kiedy te poparzenia nastąpiły w dzieciństwie ma to podobno przełożenie na prawdopodobieństwo wystąpienia czerniaka w przyszłości. Twoją bronią jest zawsze krem z filtrem UV.

3. Osoby z piegami o blond lub rudych włosach są bardziej narażeni na czerniaka. Dotyczy to również osób z jasnym kolorem oczu (błękitne, zielone) i jasnej skórze ze skłonnością do oparzeń słonecznych. Oprócz tego osoby z jasnym kolorem oczu narażeni są bardziej na raka oka i powieki. Należy pamiętać, że woda, śnieg i piasek odbijają światło, co zwiększa zagrożenie. Należy oczywiście unikać solarium, miłośnicy tego typu opalania są o 74% bardziej narażeni na rozwój czerniaka.

Prawdopodobieństwo wystąpienia czerniaka zwiększają różne inne czynniki:
- praca w zawodzie pilota lub stewardessy (ze względu na natężenie promieniowania ultrafioletowego podczas lotu),
- mieszkanie w górach, z powodu wysokości zwiększa się natężenie promieniowania, powietrze jest rzadsze i łatwiej przepuszcza promieniowanie UV,
- podobno osoby, które przyjmują leki na potencję np. viagra są aż o 84% bardziej narażeni na złośliwy nowotwór skóry, nie zostało to jeszcze potwierdzone, ale warto wiedzieć,
- kierowcy, słońce które dostaje się przez szybę nie dostarcza witaminy D i dodatkowo promieniowanie UVA (szyba blokuje promieniowanie UVB) może zrujnować zdrowie, najlepiej więc wyposażyć boczne szyby w folie odblaskowe, które blokują promieniowanie.

Nie usuwa się chirurgicznie znamion, które nie są podejrzane w badaniu dermatoskopowym przez lekarza, o tym czy dane znamię wymaga jedynie kontroli czy usunięcia decyduje dermatolog.

Źródła: abczdrowie, womenshealth, onkolmed
Popularne pytania
Ile jest jezior na Ziemi?
Czy zniszczone końcówki włosów można odbudować?
Czy człowiek jest z natury agresywny?
Kiedy najlepiej zjeść coś słodkiego?
Co ma wspólnego seks, facet i niepohamowany śmiech?
Co ma wspólnego Octoberfest i Albert Einstein?
Co oznacza słowo "egzemplifikacja"?
Jak się nazywa ozdobna szarfa zakładana przez księdza na szyję?
Kto to powiedział?
W którym państwie jest najwięcej piramid?
Jak jest po chińsku Jezus Chrystus?
Czy zęby powinno się szczotkować tuż po posiłku?
Jak w prosty sposób sprawdzić stan swojego zdrowia?
Czy starcie pyłku ze skrzydeł motyla uniemożliwia mu latanie?