logo

wojnaKiedy Józef Beck po raz ostatni wysłał do Berlina propozycje dalszych rozmów?

Kiedy Józef Beck po raz ostatni wysłał do Berlina propozycje dalszych rozmów?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Z telegramu, który dotarł do ambasady w Londynie i rozmowach z ambasadorem Wielkiej Brytanii wynika, że strona polska cały czas próbowała się z Berlinem porozumieć. Ostatnia taka propozycja była przez W-wę przygotowana 27 lub 28 sierpnia 1939 roku.
Beck do ambasady w Londynie, 28 VIII 1939: "Zgodziłem się na poinformowanie rządu niemieckiego, że Polska gotowa jest do negocjacji".
Niemcy jednak konsekwentnie odrzucały propozycje rozmów, wiedząc, że mają pakt z Rosjanami, który sparaliżuje działania Wielkiej Brytanii i Francji, co de facto miało miejsce po ataku Rosjan na Polskę 17 września 1939 roku.
Skoro pułkownik Beck postąpił źle nie przyjmując propozycji Hitlera, to należy zadać sobie pytanie, dlaczego Belgia i Holandia, będąc bezpośrednio zagrożone wojną w 1940 roku i mając wiedzę na temat kampanii w Polsce, nie zaproponowały Hitlerowi sojuszu, tylko podjęły nierówną walkę .... ?
Polacy próbowali porozumieć się z Niemcami bardzo różnymi kanałami, oprócz Londynu propozycje rozmów wysyłano poprzez Japończyków, Węgrów, Włochów, a nawet dyplomatów bułgarskich i prawdopodobniej również przez głównodowodzącego armii estońskiej. Polacy oczywiście szukali porozumienia, zastrzegano jedynie, że rozmawiać można jedynie o rozwiązaniu kompromisowym, a nie o przyjęciu w całości niemieckich żądań. Hitler jednak chciał wojny.

Prof.S.Żerko, Polskie Dokumenty Dyplomatyczne
https://www.techpedia.pl/index.php?str=tp&no=39584
Popularne pytania
Dlaczego się czerwienimy?
Jak zwiększyć ilość zebranych pieniędzy z datków?
Czy to prawda, że koty o 70 proc. zmniejszają ryzyko ataku serca?
Czy jedzenie winogron jest tak samo zdrowe dla organizmu jak picie czerwonego wina?
Która ręka w islamie jest nieczysta?
Co Hitler proponował Polsce w zamian za sojusz w wojnie z Rosją w 1939 roku?
Z jakiego powodu nosaczom grozi wyginięcie?
Czy jajka należy przechowywać w lodówce?
Ile złotych w 1934 roku wart był 1 dolar?
Ile lat ma polski parlamentaryzm?
Jak prawidłowo wymówić słowo “croissant”?
Jak znaleźć podobne zdjęcia?
Co się stanie ze skorupką jajka w occie?
Czy Wielkie Księstwo Litewskie w XV wieku było państwem silnym?