logo

historiaKtóre państwo jako pierwsze wsparło i organizowało coroczne zbieranie datków do puszek?

Które państwo jako pierwsze wsparło i organizowało coroczne zbieranie datków do puszek?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Może wydać się to szokujące, ale pierwszym państwem, które oficjalnie wsparło i brało udział w organizowaniu corocznych zbiórek datków do czerwonych puszek była III Rzesza. Jesienią 1933 roku Josef Goebbels ogłosił akcję tzw. pomocy zimowej w ramach której wolontariusze z czerwonymi puszkami zbierali datki. Cel tej akcji był oczywiście propagandowy, chodziło o to, aby odciągnąć ludzi od Kościoła, który na co dzień zajmował się takimi zbiórkami dla potrzebujących i prowadził szereg ośrodków dla biednych, niepełnosprawnych i chorych.
Ci którzy wpłacili otrzymywali odznaki, nalepki ... które natychmiast należało przykleić na drzwi, aby inni wiedzieli, że danina została już zapłacona. Zbiórki prowadzono na ulicach, brali w nich udział znani ludzie, sportowcy, aktorzy oraz oczywiście czołowi działacze NSDAP ... Osoby które nie zapłaciły były narażone na ostracyzm, zdarzały się nawet wyrzucenia z pracy. Sam Hitler bardzo ciepło wypowiadał się o tej akcji "Poprzez tak widoczne demonstracje nieustannie poruszamy sumienie naszego narodu i za każdym razem uświadamiamy wam, że należy uważać się za człowieka społeczności i nie unikać poświęceń".
A.Hitler zapowiadał, że ostatecznie rozprawi się z niemieckimi "klechami" po wygranej wojnie. Akcję eksterminacyjną duchowieństwa naziści rozpoczęli natychmiast po wejściu do Polski. W niemieckim obozie KL Dachau na 2720 duchownych 2579 - 95% to katolicy. Największa liczba księży pochodziła z Polski - 67%. Na 1748 polskich duchownych, 868 zamordowano w obozie.
Popularne pytania
Czyje serce bije szybciej kobiety czy mężczyzny?
Duchy ukazują się częściej przed tobą czy za tobą?
Jak duża może być największa mucha świata?
Czym pachnie kosmos?
Co oznacza po tybetańsku Czomolungma (Mount Everest)?
Ilu Polaków będzie mieszkać w kraju w 2100 roku?
Kto ma więcej kości: człowiek czy kot?
Ile ząbków posiada kapsel od butelki?
W którym państwie przedsiębiorca nie musi prowadzić księgowości?
Jakie są naturalne i domowe sposoby na nieprzyjemny zapach z ust?
Co grozi ateiście w krajach muzułmańskich?
Która rasa psów najczęściej gryzie ludzi?
Które schorzenia można wyleczyć siłą woli?
Ile czasu powinna trwać idealna drzemka?