logo

znani-ludzieIle lat miała najmłodsza żona Mahometa?

Ile lat miała najmłodsza żona Mahometa?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Najmłodszą, ale również najukochańszą żoną Mahometa była A’isza bint Abi Bakr. Kiedy Mahomet zdecydował się ją poślubić miała zaledwie 6 lub 7 lat. Małżeństwo zostało jednak skonsumowane zgodnie z prawem dopiero 2-3 lata później. A’isza przeprowadzając się do domu proroka zabrała ze sobą swoje zabawki, którymi Mahomet bawił się razem z nią. Ślub z dziećmi w Arabii nie był niczym złym, małżeństwa bowiem miały trochę inny charakter niż obecnie i bardziej przypominały kontrakty między rodzinami. Sam Mahomet ożenił się ze swoją pierwszą żoną, Khadija bint Khuwaylid mając 25 lat, wybranka była czterdziestoletnią wdową.
A’isza była kobietą nie tylko piękną, ale i inteligentną. Złośliwi żartują, że podobno właśnie z powodu jej zainteresowania polityką kobiety do dzisiaj nie mają takich praw publicznych co mężczyźni. Ojcem A'iszy był Abu Bakr, pierwszy z czterech kalifów prawowiernych i dobry przyjaciel Mahometa. Spośród 13 żon proroka to właśnie A'isza był tą najukochańszą. Spośród wszystkich żon, dorosłości dożyła jedynie Fatima, która poślubiła Alego (czwartego z kalifów prawowiernych, uważanego za następcę Mahometa). Z A’iszą Mahomet nie miał dzieci. Swoje ostatnie chwile życia prorok zażyczył sobie spędzić właśnie z A'iszą, po śmierci został pochowany pod podłogą jej mieszkania.
W chwili śmierci proroka A'isza miała zaledwie 18 lat, ale zgodnie z muzułmańskim prawem nie mogła powtórnie wyjść z mąż. Do końca życia prowadziła skromny tryb życia, większość majątku oddała ubogim, pochowano ją obok Mahometa.
W erze przedislamskiej wielożeństwo uważano za ogólną zasadę, a rozwód był łatwy. Mahomet nie rozwiódł się z żadną ze swoich żon. Wszystkie żony Mahometa były wdowami, z wyjątkiem A'iszy.

Źródła: https://gaz.wiki/wiki/pl/Muhammad%27s_wives, "Małoletnia żona Mahometa, która na wieki zdecydowała o pozycji kobiet w islamie"
Popularne pytania
Czy ropucha olbrzymia wytwarza substancję wywołującą u ludzi halucynacje?
Jak sprawdzić, czy ktoś nie korzystał z naszego komputera pod naszą nieobecność?
Jaki numer będzie miał następca Windows 10?
Która część ciała człowieka marznie najszybciej?
Kiedy Amerykanie po raz pierwszy zaczęli dostarczać duże ilości broni do Europy?
Co odpowiedział Mołotow ambasadorowi Niemiec tuż po wręczeniu noty o wypowiedzeniu wojny?
O kim mówiono, że chowa armaty w kwiatach?
Czy Wszechświat jest nieskończony?
Z jaką prędkością płynie prąd?
Jak jest po czesku “ale to śmierdzi”?
Czy kiedyś ludzie odebrali sygnał pochodzący od obcej cywilizacji?
Ile pieniędzy może wygrać drużyna w finale mistrzostw świata Counter-Strike'a w Katowicach?
Jak jest po czesku “książka”?
Czy sędzia może sam siebie wyrzucić z boiska?