logo

znani-ludzie
Ile lat miała najmłodsza żona Mahometa?

Ile lat miała najmłodsza żona Mahometa?
Najmłodszą, ale również najukochańszą żoną Mahometa była A’isza bint Abi Bakr. Kiedy Mahomet zdecydował się ją poślubić miała zaledwie 6 lub 7 lat. Małżeństwo zostało jednak skonsumowane zgodnie z prawem dopiero 2-3 lata później. A’isza przeprowadzając się do domu proroka zabrała ze sobą swoje zabawki, którymi Mahomet bawił się razem z nią. Ślub z dziećmi w Arabii nie był niczym złym, małżeństwa bowiem miały trochę inny charakter niż obecnie i bardziej przypominały kontrakty między rodzinami. Sam Mahomet ożenił się ze swoją pierwszą żoną, Khadija bint Khuwaylid mając 25 lat, wybranka była czterdziestoletnią wdową.
A’isza była kobietą nie tylko piękną, ale i inteligentną. Złośliwi żartują, że podobno właśnie z powodu jej zainteresowania polityką kobiety do dzisiaj nie mają takich praw publicznych co mężczyźni. Ojcem A'iszy był Abu Bakr, pierwszy z czterech kalifów prawowiernych i dobry przyjaciel Mahometa. Spośród 13 żon proroka to właśnie A'isza był tą najukochańszą. Spośród wszystkich żon, dorosłości dożyła jedynie Fatima, która poślubiła Alego (czwartego z kalifów prawowiernych, uważanego za następcę Mahometa). Z A’iszą Mahomet nie miał dzieci. Swoje ostatnie chwile życia prorok zażyczył sobie spędzić właśnie z A'iszą, po śmierci został pochowany pod podłogą jej mieszkania.
W chwili śmierci proroka A'isza miała zaledwie 18 lat, ale zgodnie z muzułmańskim prawem nie mogła powtórnie wyjść z mąż. Do końca życia prowadziła skromny tryb życia, większość majątku oddała ubogim, pochowano ją obok Mahometa.
W erze przedislamskiej wielożeństwo uważano za ogólną zasadę, a rozwód był łatwy. Mahomet nie rozwiódł się z żadną ze swoich żon. Wszystkie żony Mahometa były wdowami, z wyjątkiem A'iszy.

Źródła: https://gaz.wiki/wiki/pl/Muhammad%27s_wives, "Małoletnia żona Mahometa, która na wieki zdecydowała o pozycji kobiet w islamie"
Popularne pytania
Który kraj jest mniejszy - Watykan czy Monako?
Jaki procent zwycięzców loterii traci swoje majątki?
Kiedy po raz pierwszy wojsko polskie użyło hasła "Za wolność naszą i waszą"?
Dlaczego Niemcy wycofali swoje wojska ze wschodu w 1919 roku?
Jak szukać w lesie zaginionej osoby?
Gdzie było więcej ludzi, na Księżycu czy na dnie Rowu Mariańskiego?
Co zmusiło wikingów do podboju innych krajów?
W którym miejscu II RP uprawiano pomarańcze?
Ile w 1924 roku kosztował Ford T?
Od kiedy środowiska żydowskie zaczęły kłamać o udziale AK w holocauście Żydów?
Z jakich wzorców czerpał Lenin organizując ludobójstwo własnego narodu?
Na którym polskim mieście wzorowali się Żydzi budując Tel Awiw?
Co głupiego robi głuptak?
Czy alkohol pomaga w pozbyciu się opryszczki?