logo

technika
Dlaczego powstała Tama Trzech Przełomów?

Dlaczego powstała Tama Trzech Przełomów?
Postawiona na rzece Jangcy (Długa rzeka) w chińskiej prowincji Hubei Tama Trzech Przełomów jest symbolem potęgi i zaawansowania technologicznego Państwa Środka. Głównym celem budowy miało być zapobieganie katastrofalnym powodziom jakie obejmowały obszar zamieszkujący ok. 200 mln ludzi. Tylko w 1954 roku z tego powodu życie straciło ok. 33 tys. osób.
Basen Jangcy jest tradycyjną granicą południa i północy kraju. O tamie marzono już od starożytności, jednak dopiero w XX wieku jej realizację zapowiedział ojciec współczesnych Chin - Sun Yat-sen, a po jego śmierci generał Czang Kaj-szek, a następnie Mao.
Koszt Zapory w sumie wyniósł bagatelka ok. 37 mld dolarów, sama budowa trwała od 1994 (decyzję podjęto dwa lata wcześniej), oddano do użytku w 2003, ale ostateczne wypełnienie osiągnięto w 2010 roku. Wysokość tamy wynosi 181 metrów przy długości 2,5 km, u podstawy ma grubość 115 metrów. Dzięki tamie utworzył się zbiornik o powierzchni 1084 km2, a maksymalna długość aż 600 km.
Podczas budowy obawiano się, że spiętrzenie wody może z czasem wywołać zalanie Szanghaju przez fale Morza Wschodniochińskiego. Ma to związek z osadem, który spływając tworzył naturalną łachę, powstanie tamy podobno mocno to ograniczy. Tak ogromne nagromadzenie wody wpłynęło na oś obrotu Ziemi, a geograficzne bieguny planety zostały przesunięte o 2 cm.
Korzyści z budowy Tamy Trzech Przełomów są jednak ogromne, dzięki energii z wody spala się zdecydowanie mniej węgla, budowa tamy zdecydowanie poprawiła żeglowność na Jangcy dziesięciokrotnie zwiększając ogólny tonaż transportowych towarów jednocześnie obniżając koszty frachtu. Dzięki tamie Jangcy jest żeglowna na 2,8 km od ujścia!
Pomijając gigantyczne koszty budowy, należało przenieść zabytki i setki tysięcy ludzi z terenów, które miały zniknąć pod wodą. W sumie ewakuowano ponad 1,2 mln osób, zatopiono m.in. 17 dużych miast.
Tama Trzech Przełomów to też wielki producent energii, 32 turbiny generatory wytwarzają rocznie ok. 101 TWh, dla porównania polskie zapotrzebowanie roczne na energię wyniosło w 2020 roku 165,5 TWh.

Wielkie inwestycje tego typu są można powiedzieć chińską specjalnością, już od V wieku p.n.e. rozpoczęto budowę Wielkiego Kanału, który mając 1,8 tys. km połączył północną część państwa (Pekin) z południem.

Ireneusz P.Piotrzkowicz

Źródła: Wiech J., "Miliony przesiedleń, miliardowe koszty, zmiana osi Ziemi. Historia Zapory Trzech Przełomów", https://pl.wikipedia.org/wiki/Tama_Trzech_Prze%C5%82om%C3%B3w
Popularne pytania
Czy Coca-Cola niszczy zęby?
Kiedy ludzie zaczęli nosić odzież?
Turyści której nacji uważani są za najbardziej irytujących w Europie?
Ile warta jest odpowiedź na pytanie o sens życia?
Co miało powstać na miejscu spalonego podczas II wojny Zamku Ujazdowskiego w W-wie?
Czy piorun nigdy nie uderza dwa razy w to samo miejsce?
Jak wygląda tradycyjne czeskie przywitanie?
Czy podczas meczu piłki nożnej sędzia może sam siebie usunąć z boiska?
Czy kobiety brały udział w pierwszej nowożytnej Olimpiadzie?
Który zapach najskuteczniej rozbudza nasze zmysły?
Czy Winston Churchill był zwolennikiem podpisania sojuszu z Polską w 1939 roku?
Ile waży największe drzewo na Ziemi?
W jakim celu powstała postać Kapitana Ameryki?
Z którego roku pochodzi najstarsza zachowana fotografia?