logo

technikaDlaczego powstała Tama Trzech Przełomów?

Dlaczego powstała Tama Trzech Przełomów?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Postawiona na rzece Jangcy (Długa rzeka) w chińskiej prowincji Hubei Tama Trzech Przełomów jest symbolem potęgi i zaawansowania technologicznego Państwa Środka. Głównym celem budowy miało być zapobieganie katastrofalnym powodziom jakie obejmowały obszar zamieszkujący ok. 200 mln ludzi. Tylko w 1954 roku z tego powodu życie straciło ok. 33 tys. osób.
Basen Jangcy jest tradycyjną granicą południa i północy kraju. O tamie marzono już od starożytności, jednak dopiero w XX wieku jej realizację zapowiedział ojciec współczesnych Chin - Sun Yat-sen, a po jego śmierci generał Czang Kaj-szek, a następnie Mao.
Koszt Zapory w sumie wyniósł bagatelka ok. 37 mld dolarów, sama budowa trwała od 1994 (decyzję podjęto dwa lata wcześniej), oddano do użytku w 2003, ale ostateczne wypełnienie osiągnięto w 2010 roku. Wysokość tamy wynosi 181 metrów przy długości 2,5 km, u podstawy ma grubość 115 metrów. Dzięki tamie utworzył się zbiornik o powierzchni 1084 km2, a maksymalna długość aż 600 km.
Podczas budowy obawiano się, że spiętrzenie wody może z czasem wywołać zalanie Szanghaju przez fale Morza Wschodniochińskiego. Ma to związek z osadem, który spływając tworzył naturalną łachę, powstanie tamy podobno mocno to ograniczy. Tak ogromne nagromadzenie wody wpłynęło na oś obrotu Ziemi, a geograficzne bieguny planety zostały przesunięte o 2 cm.
Korzyści z budowy Tamy Trzech Przełomów są jednak ogromne, dzięki energii z wody spala się zdecydowanie mniej węgla, budowa tamy zdecydowanie poprawiła żeglowność na Jangcy dziesięciokrotnie zwiększając ogólny tonaż transportowych towarów jednocześnie obniżając koszty frachtu. Dzięki tamie Jangcy jest żeglowna na 2,8 km od ujścia!
Pomijając gigantyczne koszty budowy, należało przenieść zabytki i setki tysięcy ludzi z terenów, które miały zniknąć pod wodą. W sumie ewakuowano ponad 1,2 mln osób, zatopiono m.in. 17 dużych miast.
Tama Trzech Przełomów to też wielki producent energii, 32 turbiny generatory wytwarzają rocznie ok. 101 TWh, dla porównania polskie zapotrzebowanie roczne na energię wyniosło w 2020 roku 165,5 TWh.

Wielkie inwestycje tego typu są można powiedzieć chińską specjalnością, już od V wieku p.n.e. rozpoczęto budowę Wielkiego Kanału, który mając 1,8 tys. km połączył północną część państwa (Pekin) z południem.

Ireneusz P.Piotrzkowicz

Źródła: Wiech J., "Miliony przesiedleń, miliardowe koszty, zmiana osi Ziemi. Historia Zapory Trzech Przełomów", https://pl.wikipedia.org/wiki/Tama_Trzech_Prze%C5%82om%C3%B3w
Popularne pytania
Czym się zajmuje kaletnik?
Jak początkowo nazywała się firma Nike?
Jaki kolor ma skóra niedźwiedzia polarnego?
Jak się pisze: aha czy acha?
Jak działa gitara elektryczna?
Z jaką prędkością kichasz?
W którym kraju nie ceni się założyciela swojego państwa?
Psy jakiej rasy biegają najszybciej?
Czy drapanie wzmaga swędzenie, czy je łagodzi?
Dlaczego Aztekowie używali pałek zamiast ostrej broni?
Czy jeansy trzeba prać?
Co jest oficjalną walutą Ekwadoru?
W którym kraju grozi kara za nie spuszczenie wody w klozecie?
Co według Gierka Stalin chciał zrobić z Polską?