logo

biznes-ekonomia
Robotyzacja procesów biznesowych w Polsce

Robotyzacja procesów biznesowych w Polsce

Choć mogłoby się wydawać, że automatyzacja procesów biznesowych to domena organizacji z krajów wysokorozwiniętych, ten technologiczny trend szturmem przysporzył sobie wielu sympatyków również nad Wisłą. Czym jest robotyzacja procesów biznesowych i jak na tę innowację reagują Polskie firmy?


Robotyzacja Procesów Biznesowych - co to tak naprawdę jest?

Wyobraźmy sobie firmę, w której niektóre czynności wykonywane są nie przez pracownika, a przez robota. Oczywiście nie mówimy tutaj o robotach dobrze nam znanych z filmów czy literatury Science-Fiction. Mowa o oprogramowaniu, które jest w stanie samodzielnie wykonać pewne stosunkowo łatwe, aczkolwiek żmudne procesy, w tradycyjny sposób wykonywane przez żywych pracowników.
To dość obrazowy przykład, który jednak bardzo dobrze oddaje naturę technologii Robotic Process Automation. RPA umożliwia wykonywanie wielu procesów, które wymagają jedynie dostępu do cyfrowych danych, w sposób znacznie szybszy, znacznie lepszy jakościowo, a także tańszy, niż tradycyjny pracownik.

Czy firmy w Polsce są gotowe na RPA?

Czy polskie przedsiębiorstwa również korzystają z dobrodziejstw automatyzacji, wdrażając te czy inne technologie w swoich szeregach? Oczywiście! O popularności technologii RPA świadczyć może chociażby długa kolejka, jaką trzeba odczekać, by profesjonalna firma wdrożeniowa zajęła się naszym biznesem.
Cyfrowa rewolucja w Polsce w żaden sposób nie odbiega od tego, co widzimy na zachodzie. Co więcej, polskie firmy skupione w kilku najbardziej podatnych na automatyzację branżach wychodzą z bardzo słusznego założenia, że wdrożenie robotów w ramach technologii RPA stanowi jedynie pierwszy krok w długiej drodze ku pełnej hiperautomatyzacji przedsiębiorstwa.
Reasumując, RPA w Polsce jest bardzo popularną technologią i nic nie wskazuje na to, by w przyszłości ten trend miał się zmienić.

Jakie korzyści wynikają z wdrożenia RPA w polskiej firmie?

Czy wdrożenie RPA to kwestia mody i przelotnego trendu, czy raczej twarde korzyści, które przemawiają za tą inwestycją? W tym aspekcie spokojnie możemy się skłaniać ku drugiemu wariantowi. Oczywiście skala korzyści jest bezpośrednio zależna od tego, jak dobrze narzędzie zostanie wdrożone. Nie zmienia to jednak faktu, że za wdrożeniem RPA przemawiają chociażby:

- Perspektywa redukcji kosztów, które w tradycyjnie realizowanym procesie biznesowym mogą rosnąć wraz z liczbą błędów, długością realizowania procesu biznesowego czy liczbą pracowników, którzy są zaangażowani w proces.
- Perspektywa znacznego przyśpieszenia finalizacji procesu biznesowego - tradycyjny proces realizowany przez pracownika siłą rzeczy trwa dłużej, czy to ze względu na dekoncentrację, ze względu na brak zaangażowania pod koniec dnia roboczego czy błąd, który wymusi rozpoczęcie procesu od samego początku. Robot wykonuje wszystkie czynności z ogromną precyzją w błyskawicznym tempie.
- Perspektywę polepszenia jakości produktu finalnego - błędy zdarzają się wszędzie tam, gdzie zaangażowana w pracę jest istota ludzka. Nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć w 100% każdej czynności przed potencjalnym uchybieniem, które w skrajnych przypadkach może wpłynąć na opinię klientów. Z RPA nie musimy martwić się o jakość - ona zawsze będzie na tak samo wysokim poziomie.
- Większe zaangażowanie oddelegowanych pracowników - Wdrożenie technologii Robotic Process Automation wcale nie musi oznaczać redukcji etatów w firmie. Wręcz przeciwnie, automatyzacja pozwala pracownikom zaangażowanym w żmudne procesy wykazać się w innych, bardziej odpowiedzialnych i kreatywnych zajęciach. To z pewnością wpłynie na ich morale.

Czy łatwo jest wdrożyć RPA w Polsce?

RPA to technologia, która wiąże się z zaangażowaniem nie tylko kadry pracowniczej, ale również profesjonalnej firmy, która wdroży rozwiązanie w naszych warunkach organizacyjnych. I choć takie firmy mają ogromne doświadczenie w branży, wciąż na polskim rynku jest ich na tyle mało, że na swoją kolej niestety należy odpowiednio poczekać.

Możemy jednak wiązać nadzieję z popularyzacją tej technologii, która skusi coraz więcej start-upów do zajęcia się właśnie wdrażaniem technologii robotyzacyjnych w przedsiębiorstwach.

Źródło: artykuł sponsorowany
Popularne pytania
Kiedy po raz pierwszy wojsko polskie użyło hasła "Za wolność naszą i waszą"?
Dlaczego po 1945 roku tylko Żydzi mogli odzyskać swoją własność w Polsce?
Czy korzystanie z dezodorantów, antyperspirantów niszczy bakterie, które chronią nas przed infekcjami?
Ile lat trwała w Azji II wojna światowa?
Jak się miała nazywać Myszka Miki: Mortimer, Bronisław, Wacek, Dick, Sherlock?
Dlaczego warto nauczyć się mówić "nie"?
Czy wątroba może boleć?
Czy SS planowało zamach na Hitlera?
W którym roku skapitulowała III Rzesza?
W którym roku piramida Cheopsa przestała być najwyższą budowlą świata?
Jak odpowiedzieć na powitanie "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus"?
Czy Żydzi we wrześniu 1939 roku witali Niemców z radością?
Kto był ostatnim obywatelem ZSRR?
Co oznacza, kiedy pies intensywnie oblizuje językiem twoją twarz albo liże powietrze wokół niej?