logo

religia-wiaraJak wyglądają chińskie święta Bożego Narodzenia?

Jak wyglądają chińskie święta Bożego Narodzenia?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Święta Bożego Narodzenia dla większości Chińczyków nie mają charakteru religijnego, a jedynie towarzysko-handlowy, a dla młodych coś w rodzaju Walentynek. Największe firmy wykorzystują te dni do nakręcenia sprzedaży. W miastach pojawiają się choinki, najwięksi handlarze rywalizują w ich wysokości i wystroju. Ulice i galerie handlowe zamieniają się więc w jeden błyskający zestaw ozdób choinkowych. Choć dni te nie są wolne od pracy (wolne dni przypadają jedynie w Hong Kongu), to jednak Chińczycy wykorzystują je do spotkań z przyjaciółmi i rodziną. Młodsi czasami obdarowują się drobnymi upominkami, a wśród prezentów świąt Bożego Narodzenia dominuje - jabłko. To właśnie ten owoc stał się w Chinach symbolem Bożego Narodzenia. Zwyczaj wywodzi się z tego, że wymowa chińskiej nazwy Wigilii Bożego Narodzenia (Píng’ān yè, dosłownie „Cicha noc”) zawiera w sobie cząstkę brzmiącą jak słowo „jabłko” (píngguǒ). Na jabłku może pojawić się namalowane serduszko lub słowo "miłość".
Na niektórych choinkach ludzie wieszają czerwone karteczki z kodem QR i życzeniami.
Choć chrześcijan w Chinach według szacunków jest od 50 do nawet 150 mln, to nie stanowią oni jeszcze większości. Dla nich jest to święto przede wszystkim religijne, ale o chińskim charakterze. W Święta odwiedzają więc kościoły, w Wigilię odbywają się tam koncerty chórów i przedstawienia teatralne i taneczne. Dzień ten nazywany jest Spokojnym Wieczorem (Ping’an Ye), która to została zaczerpnięta z tradycyjnej kolędy "Cicha noc".
Do najpopularniejszych kolęd w Chinach należą chińskie wersje "We Wish you a Merry Christmas","Jingle Bells" oraz oczywiście wspomniana wcześniej "Cicha noc".

Źródło: Truszczynska W. "Chińskie Święta, czyli Boże Narodzenie w Chinach", Chodak P. "Boże Narodzenie w Chinach", "Boże Narodzenie w Chinach" (chinskiraport.pl)
Popularne pytania
Co musiałoby się stać, aby na Ziemi nie było trzęsień ziemi i erupcji wulkanów?
Co wynaleziono wcześniej - śrubokręt czy śrubę?
Co to jest?
Które słowo jest najpopularniejsze na świecie?
Który pokarm jest najdłużej trawiony przez żołądek?
Czy korzystanie z niezabezpieczonego Wi-Fi jest legalne?
Jak się pisze: miej, czy mniej?
Co jest źródłem bogactwa Szwajcarii?
Do jakiej wysokości można spotkać ptaki?
Który kraj ma większe rezerwy złota: Polska czy Liban?
Jaką długość ma najkrótsza rzeka na świecie?
Od którego roku Turcy mają nazwiska?
Skąd się bierze homoseksualizm?
Jaką średnicę ma piasek?