logo
związki

Kiedy promieniowanie jest groźne?

 
Kiedy promieniowanie jest groźne?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Zacznijmy od tego, co to jest ten siwert? Jest to jednostka pokazująca biologiczne oddziaływanie promieniowania jonizującego na żywe organizmy. Nazwa pochodzi od nazwiska szwedzkiego naukowca - Rolfa Maximiliana Sieverta, który zajmował się biologicznymi skutkami promieniowania.

od 0.002 do 0.003 siwerta = średnie promieniowanie, jest ono całkowicie naturalne, jako ciekawostkę podam, że 0.000001 siwerty przyjmujemy podczas robienia zdjęcia rentgenowskiego. Oczywiście są miejsca, gdzie to promieniowanie jest większe niż średnie, np: górnicze hałdy, metro.

Dla dzieci groźne zaczyna być promieniowania na poziomie 0.01 siwertów, dla dorosłych zagrożenie wzrasta już od 0.1 siwertów, dotyczy to głównie zwiększenia podatności na nowotwory. Pierwsze objawy choroby popromiennej zaczynają pojawiać się od 0.5, bóle głowy, kłopoty z koncentracją, od 1 siwerta rozpoczyna się już katalog różnych dolegliwości typowych dla choroby popromiennej, mogą wystąpić nudności i wymioty, niepłodność u mężczyzn, powyżej 3 siwertów dochodzą krwotoki, wypadanie włosów, biegunka, w ciągu tygodnia około połowa osób umiera. Każdy następny punkt w skali siwerta to bardziej intensywne objawy i szybsza śmierć. Właściwie szybka śmierć przy takim napromieniowaniu to wybawienie.

Ireneusz Piotrzkowicz
Foto(c) pixabay